Czarna czy z mlekiem i dodatkami – która kawa lepsza dla zdrowia?

Kawę podaje się na wiele sposobów – jako czarny, mocny, esencjonalny napar lub z dodatkami wpływającymi na jej smak. Czy sposób przygotowania kawy ma wpływ na jej walory zdrowotne? Czy zmienia się jej działanie? I jak pić kawę, aby nie podrażniała żołądka?

Kawowi puryści twierdzą, że tylko umiejętnie przygotowane czarne espresso jest w stanie wydobyć najlepsze nuty smakowe z konkretnego rodzaju kawy i poczuć głębię aromatu. Odmiennego zdania są zwolennicy urozmaicania czarnego naparu kawowego przez słodycz cukru, czekolady lub kakao, delikatny smak mleka, śmietanki lub bitej śmietany, swoiste posmaki przypraw (kardamonu, cynamonu, pieprzu, chili, soli), lodów i syropów smakowych lub mocne aromaty alkoholu (rumu, cherry lub likierów). Ci, którzy wolą kawę z dodatkami, najczęściej sięgają po cukier i produkty mleczne w różnej postaci (ciepłe, zimne, spienione).

Jak dodatek mleka wpływa na kawę?

Mleko jest najpopularniejszym składnikiem napojów kawowych. Dodawane w różnej ilości – mniejszej do cappuccino, większej do latte – powoduje, że kawa staje się delikatna w smaku. Mleko i inne produkty mleczne łagodzą goryczkę czarnego naparu i nieco tłumią naturalne charakterystyczne aromaty i nuty smakowe.

Ale mleko do kawy dodawane jest jeszcze z innego powodu. Wśród zwolenników „mleczenia” czarnej kawy są z pewnością osoby, które zmagają się z przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego po jej spożyciu. Niestrawność, dyskomfort trawienny, zgaga, ból i pieczenie żołądka, krępujące „bulgotanie” w jelitach – objawy te dobrze znają wszyscy, u których dochodzi do podrażnienia delikatnej błony śluzowej żołądka i jelit wskutek działania niektórych związków chemicznych zawartych w kawie. Dodanie mleka powoduje podniesienie niskiego (kwaśnego) pH czarnej kawy oraz częściową neutralizację jej szkodliwego wpływu.

Dodanie mleka do czarnej kawy powoduje, że kofeina w niej zawarta słabiej działa na organizm. W ten sposób ograniczone są jej właściwości pobudzające – obniża się skuteczność kawy po dodaniu mleka w usuwaniu senności, poprawie wydajności i mobilizacji do działania. Kofeina zawarta w kawie osłabia apetyt i przyspiesza metabolizm, co sportowcy i osoby odchudzające się wykorzystują do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. Dodatek mleka osłabia także te właściwości. Co więcej – czarny napar kawowy ma zaledwie kilka kalorii, a mleko dostarcza dodatkową porcję kaloryczną. Ze stosowania jakichkolwiek kalorycznych dodatków do kawy powinny zrezygnować szczególnie osoby na diecie, które walczą z nadwagą.

Jaka kawa nie podrażnia żołądka?

Do niedawna uważano, że za drażniące właściwości odpowiedzialna jest kofeina zawarta w kawie. Jednak ostatnie badania pokazują, że to woski pokrywające zielone ziarna kawowe powodują pojawienie się nieprzyjemnych objawów brzusznych. Dodatek mleka nieco łagodzi podrażnienie, jednak nie eliminuje problemu. Postanowili się z nim zmierzyć badacze z firmy Bristot – znanego na całym świecie włoskiego producenta kawy. Dzięki opracowanej przez nich metodzie odwoskowania ziaren, powstała kawa Gentile Stomach Friendly – kawa przyjazna żołądkowi. To naturalna łagodna kawa (mieszanka 70% Arabiki i 30% Robusty), zawierająca kofeinę, którą można pić bez obaw o niestrawność, ból i pieczenie żołądka. Mogą ją pić wszyscy, ale szczególnie polecana jest osobom z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. To także dobre rozwiązanie dla osób odchudzających się, ponieważ Gentile można pić w postaci czarnego naparu, bez dodatkowych kalorii z cukru i mleka. Dzięki naturalnej zawartości kofeiny, ma ona także korzystny wpływ na szybsze zrzucanie zbędnych kilogramów. Kawa Gentile cieszy się dużą popularnością na całym świecie, szczególnie na niemieckim i włoskim rynku. W Polsce do kupienia w dobrych aptekach, także w Internecie.

Dodaj komentarz