Mleczko, tonik, czy płyn micelarny?
Płyn micelarny ma to do siebie, że jest w stanie połączyć ze sobą właściwości oczyszczające, które charakteryzują mleczko, odświeżające przeznaczone dla toniku oraz dwufazowe, które są domeną płynów do demakijażu oczu, który to jest w stanie pozbyć się wodoodpornego tuszu. Jest to w zasadzie kosmetyk przeznaczony dla tych osób, którym zależy na tym, aby w sposób jak najszybszy móc pozbyć się starego makijażu, oczyszczając przy tym skórę ze wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz oczywiście jednocześnie ją nawilżając. Można by już na wstępie przypuszczać, że w zasadzie płyn micelarny jest lepszy niżeli tradycyjne sposoby oczyszczania twarz. Żeby wypowiedzieć ostateczny werdykt to jednak lepiej przyjrzeć się bliżej temu jak działa taki płyn.
Czym jest płyn micelarny?
Płyn micelarny jest roztworem wody, który zawiera mikroskopijnych rozmiarów kuleczki, które nazywane są micelami. Micele są w stanie tworzyć związki chemiczne, które mają właściwości amfifiliowe. Cząsteczki zewnętrzne miceli posiadają właściwości hydrofilowe, czyli są w stanie przyciągać wodę i odpychać tłuszcz, zaś cząsteczki wewnętrzne miceli, które są estrami kwasów tłuszczowych, mają właściwości hydrofobowe, więc odpychają wodę i przyciągają tłuszcz. Dlatego też można powiedzieć, że micele działają na zasadzie magnesu, gdyż przyciągają i pochłania tłuszcz, który znajduje się pod postacią sebum, albo radzą sobie z cząsteczkami wodoodpornego tuszu do rzęs czy też innego rodzaju zanieczyszczeniami, które znajdują się na skórze. Warto zauważyć, że płyn micelarny nie jest ponadto w stanie naruszyć ochronnej barier skórnej, albo też warstwy hydrolipidowej naskórka.
Ponadto warto dodać, że taki płyn jest bogaty w niezwykle sporo substancji aktywnych, które są w stanie wspomóc jego działanie. Posiadają one bardzo dużo różnych właściwości. Przykładowo kwas hialuronowy jest w stanie silnie nawilżyć i pozostawić skórę miękką, zaś d-panthenol, inaczej nazywany pro-witaminą B5 jest substancją łagodząca oraz kojącą, która jest w stanie spenetrować głębsze warstwy naskórka, dzięki czemu proces ich regeneracji jest wzmacniany przez to. W składzie większości tego typu płynów micelarnych można znaleźć ekstrakty z roślin takich jak świetliki czy orchidea, które są w stanie dodać blasku i witalności. To właśnie tego typu składniki są w stanie nadać płynowi micelarnemu funkcje mleczka do demakijażu, które poza samym zmyciem makijażu jest w stanie nawilżyć skórę, a przy tym posiada również funkcję pianki i żelu do mycia twarzy, ponieważ zmywa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i działa w sposób antyseptyczny i do tego przejmuje funkcję tonika, który jest w stanie odświeżyć skórę i zneutralizować pH, a przy tym działa jak płyn do demakijażu oczu i to nawet jeżeli jest on wodoodporny.
Dlatego też warto stosować płyn micelarny, aby:
Dokonać porannego odświeżenia skóry i przygotować ją na przyjęcie makijażu
Dokładnie poddać demakijażowi
Oczyścić skórę z sebum i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które wytwarzają się podczas całego dnia
Kto powinien zastosować płyn micelarny?
Niezwykle istotną zaletą tego płynu jest fakt, że brak tam jakichkolwiek kompozycji barwnikowych i zapachowych. Warto też zauważyć, że w płynie znajduje się naprawdę niewielka ilość konserwantów, dlatego też można go używać do pielęgnacji w zasadzie wszystkich rodzajów skóry, nawet takich, które są wrażliwe, alergiczne, a nawet trądzikowe i atopowe.
Jak używać płynu micelarnego?
Wystarczy, że naniesie się na waciki kosmetyczne kilka kropelek płynu. Po czym w sposób delikatny przetrze się przy jego pomocy twarz, nie pocierając za bardzo, gdyż micele ze względu na swoje właściwości same będą przyciągać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Jeśli zaś chodzi o demakijaż to wystarczy, że przytrzymacie przez kilka sekund nasączony wacik na zamkniętej powiece. Cały demakijaż powinien zostać wykonywany do momentu, aż wacik nie będzie w pełni czysty. Dopiero wtedy będziecie mieli wyraźny sygnał, że Wasza skóra jest całkowicie oczyszczona i gotowa na to, aby przyjąć dalsze zabieg pielęgnacyjne.