Psychologia koloru, czyli barwa ścian w pokoju dziecięcym

Wiadomo powszechnie, że kolory mają wielki wpływ na psychikę człowieka. Okazuje się, że oddziałują nie tylko na dorosłych, ale również i na dzieci! Jakie więc kolory wybrać do pokoiku dziecięcego, by nasze maluchy były zadowolone, spokojne i szczęśliwe? Jak ożywić ściany, by wnieść radość do całego wnętrza?

DZIECIĘCA PSYCHOLOGIA
Dzieci – podobnie jak dorośli – reagują na otaczające barwy. Wszak niektóre kolory postrzegamy jako zimne i nieprzyjemne, a inne przeciwnie – budzą naszą sympatię i wprawiają w zadowolenie!

Zaraz po urodzeniu niemowlę nie rozpoznaje barw, lecz widzi jedynie światło i mrok. W pierwszych miesiącach życia dla dziecka najlepsze są barwy intensywne, ponieważ jego oczy będą na nie prawidłowo reagować. Już wtedy maluchy bardziej żywo reagują na barwę żółtą i czerwoną, niż na pozostałe kolory. Warto zatem umieścić na ścianie akcenty właśnie w ciepłym odcieniu żółtego. Taki kolor wnosi do wnętrza ciepło i ma swój urok – przy tym pięknie się prezentuje nie tylko w świetle dnia, ale także i w sztucznym blasku lamp. Koloru czerwonego należy raczej unikać, ponieważ w nadmiarze bardzo źle wpływa na psychikę człowieka – powoduje agresję i nadpobudliwość.

Barwa zielona i niebieska uspokajają, lecz także nie można ich stosować w nadmiarze, ponieważ mogłyby powodować u malucha senność.

Jaka jest więc recepta na idealne ściany do pokoju dziecka? Nie mogą być one w jednym kolorze! Rodzice powinni zestawić ze sobą co najmniej dwie barwy, na przykład pobudzający żółty i spokojny zielony. Dlatego warto kupić dwie farby lub dwa rodzaje tapet – sprzyja to rozwojowi dziecka!

ROZWIJAMY WYOBRAŹNIĘ
Nie tylko sam kolor się liczy – istotny jest także brak monotonii, by nasze dziecko mogło rozwijać swój mózg, na przykład poprzez pobudzanie jego wyobraźni.

Na ścianach powinno się zatem umieścić różnego rodzaju barwne nalepki, przedstawiające czy to postacie z bajek, czy elementy edukacyjne, na przykład mapę lądów. Dziecko lubi widzieć, że w jego pokoiku coś się dzieje. Będzie zachwycone wielką fototapetą z bohaterem kreskówki, albo fosforyzującymi gwiazdkami na suficie!

Dodaj komentarz