Odżywki do paznokci – stosowanie i działanie

Paznokcie rosną średnio 1 mm tygodniowo. Średnia ta jest wyliczana w przypadku, gdy płytka jest zadbana, omijają ją urazy i uszkodzenia. Jeśli chcemy więc osiągnąć odpowiedni stan i długość pazurków, to dobrze jest wzmacniać paznokcie i poprawiać ich kondycję odpowiednimi kosmetykami.

Odżywki – czy wybór opcji dwa w jednym jest dobry?
Zależy co rozumiemy pod tym pojęciem. Bardzo często problemy z paznokciami są ze sobą ściśle powiązane przyczynowo – jeśli są one słabe, to się rozdwajają, a w takim przypadku znacznie bardziej rozłożony w czasie jest ich porost. Decydując się na odżywkę wzmacniającą automatycznie podejmujemy się próby rozwiązania wszelakich braków i wpływamy na każdy aspekt naszej płytki, więc nie można rozdzielać rzeczy na które wpływa konkretny preparat.

Jak działają odżywki wzmacniające?
Choć różnią się od siebie znacznie, to zdecydowanie można stwierdzić, że ich głównym zadaniem jest utwardzenie. Dzięki temu, że na paznokciach powstaje warstwa chroniąca je, to dodatkowo zapobiega rozdwajaniu się i łamaniu. W tym wszystkim bardzo istotna jest jednak regularność stosowania – nie możemy spodziewać się cudów po nałożeniu dwóch warstw – każda odżywka wzmacniająca paznokcie (a jednocześnie przyśpieszająca ich wzrost) potrzebuje czasu, po którym zaczniemy zauważać jakiekolwiek zmiany. Najczęściej efekty (realne) można ocenić po miesiącu poprawnego stosowania (często odżywki stosowane są jako forma „bazy” pod lakier, co niestety może zmniejszać skuteczność działania).

Jak odpowiednio nakładać preparat?
Zasada jest prosta: paznokcie muszą być czyste, suche i na pewno nie nakremowane. Trzeba również poczekać, aż warstwa dobrze wyschnie, bo od tego zależy jej działanie.

Na co zwracać uwagę w przypadku stosowania odżywki wzmacniającej?
Oczywiście ocena zależy od stanu paznokci przed rozpoczęciem stosowania odżywki i logiczne jest, że każda z nas zwróci uwagę na coś innego, ale są standardowe wytyczne: warto oceniać stopień kruchości, łamliwości, podatnością na łamliwość i wszelakie uszkodzenia. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że czasami trudno będzie całkowicie zniwelować wszystkie wady pazurków, gdyż niektóre problemy z nimi sygnalizują jakieś nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu – dlatego wskazane jest wcześniejsze wykonanie podstawowych badań i ogólne dbanie o siebie (chociażby poprzez odpowiednią, zdrową dietę).

Dodaj komentarz