Jak uchronić ciało przed rozstępami ciążowymi

Rozstępy są niezwykłą zmorą przyszłych mam. Prawda jest taka, że mało, która mama stara się ich pozbyć wtedy, gdy to jeszcze możliwe. Najlepiej działać wtedy zanim problem się pojawi, niżeli później.

Rozstępy biorą się z tego powodu, że skóra rozciąga się zbyt gwałtownie. Najbardziej narażonymi na to zjawisko są w głównej mierze kobiety w ciąży, a to wszystko za sprawą dużej ilości kortyzolu, która krąży w organizmie, ponieważ przez to włókna kolagenowe stają się bardzo osłabione. Poprzez działanie tego hormonu również nowo powstałe włókna kolagenowe są o wiele mniej wytrzymałe na wszelkiego rodzaju rozciąganie. W momencie, gdy brzuch takiej kobiety podczas ciąży rośnie to włókna kolagenu pękają, zaś skóra się rozchodzi. W takim momencie pojawiają się na skórze bardzo widoczne, czerwone pręgi. To właśnie one nazywane są rozstępami. W większości sytuacji są one niewielkich rozmiarów. Posiadają w zasadzie dwa, bądź też trzy centymetr długości i przeszło blisko pięć milimetrów szerokości. W przypadku niektórych kobiet są w stanie nawet biec przez całą szerokość brzucha i rozciągać się przeszło do nawet centymetra. Zlikwidowanie rozstępów po tym jak powstaną będzie niezwykle problematyczne, dlatego o wiele prościej jest po prostu przeciwdziałać temu.

Czy każda kobieta po urodzeniu dziecka ma rozstępy?

Nie każda, jednak jest to problem dotykający bardzo szerokiego grona kobiet. Najczęściej można spotkać się tego typu sytuacją, że rozstępy są doświadczane przez przeszło 80 procent kobiet, które oczekują dziecka. To czy będą pojawiać się u jednej kobiety, a u innej nie wynika przede wszystkim z kilku czynników. Podstawową kwestią jak to zwykle bywa są geny. Jeżeli dana kobieta odziedziczyła po swojej mamie, czy też babci skłonność do rozstępów to zapewne będzie również je mieć. Ponadto rozstępy mogą pojawiać się również w momencie, gdy kobieta zaczyna przybierać zbyt dużo wagi. Ponadto nadmierna ilość kilogramów w biodrach, bądź też udach jest w stanie również dodatkowo osłabić włókna kolagenu czy też elastyny, od których to zależy jędrność skóry. Spory wpływ na to czy powstaną u danej osoby rozstępy czy też nie ma również wiek. Bardzo młode mamy są z reguły mniej narażone na ich powstawanie niżeli te starsze, ponieważ starsze będą miały bardziej narażoną skórę na wszelkiego rodzaju popękania.

Kiedy zaczynają pojawiać się rozstępy?

Najczęściej rozstępy podczas ciąży zaczynają się pojawiać pod koniec drugiego oraz w trzecim trymestrze ciąży, kiedy to brzuch przyszłej mamy powiększa się w sposób znaczący. Kiedy kobieta spodziewa się większej ilości dzieci niżeli jednego to istnieje szansa, że rozstępy zaczną pojawiać się o wiele wcześniej. Może to również stać się przez to, że na początku ciąży nabrała sporo wagi.

Kiedy zacząć używać kremu na rozstępy?

Taka informacja najczęściej widnieje na opakowaniu. W przypadku większości preparatów, które są dostępne w Polsce, zaleca się stosowanie ich po 3 miesiącu ciąży. Nie oznacza to oczywiście, że nie możecie zdecydować się na wcześniejsze ich używanie. Taki specyficzny termin wynika w głównej mierze z tego, że po prostu nie została przeprowadzona dostateczna ilość badań na kobietach, które były na początku ciąży. W zasadzie jest tu pewnego rodzaju paradoks, ponieważ w większości lekarze zalecają, aby wcierać tego typu preparaty już na samym początku, jednak producenci sami nie mogą tego aprobować. Dlatego jeżeli jesteś osobą, która lubi dmuchać na zimne to zdecyduj się na zakup preparatu, którego użytkowanie jest możliwe w pierwszym trymestrze.

Jak walczyć z rozstępami inaczej niż kremem?

Przede wszystkim warto skupiać się na swojej wadze, tak aby nie starać się przytyć więcej niżeli 10, czy też 14 kilogramów. Oczywiście nie chodzi o to, abyś głodziła siebie i swoje dziecko przez okres ciąży, jednak powinnaś postarać się trzymać zbilansowaną dietę przeznaczoną dla kobiet w ciąży. Większość przyszłych matek z racji tego, że są w ciąży czują się tak jakby ten stan pozwalał im na wszystko i po tym jak dziecko się urodzi one z dnia na dzień wrócą do poprzedniego stanu. Prawda jest taka, że jeżeli kobieta będzie się zaniedbywać podczas ciąży to bardzo możliwe, że później będzie jej naprawdę trudno wrócić do poprzedniego stanu. Warto również postarać się na zrezygnowanie ze słodzonych napojów. Bardzo skuteczną profilaktyką będzie tutaj również masowanie skóry. Można to robić samemu w domu. Wystarczy, że przy pomocy gąbki będzie masować się brzuch i piersi, omijając sutki, pośladki, uda oraz biodra. Do masażu można również użyć nieco oliwki dla dzieci, która natłuści i ujędrni skórę. Dobrym pomysłem jest również zapisanie się na serie masaży do salonu kosmetycznego. Pomoże Ci to na rozstępy, ale również rozładuje napięcie, zmniejszy opuchlizny na łydkach i złagodzi bóle pleców.

Dodaj komentarz