Jak zadbać o swoją emeryturę?

Z roku na rok emerytura coraz bliżej, niektórzy jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy, ale prawda jest taka, że koniec końców dopadnie ona każdego. Dlatego zdecydowanie lepiej zabezpieczyć się na tego typu ewentualność, niżeli obudzić się z ręką w nocniku mając 65 lat. Wiele osób woli jednak żyć młodością, jeżeli mają taką możliwość, zapewne wiele Pań dobrze sobie z tego daje sprawę, bo przecież kto na imprezie z najlepszymi przyjaciółkami myśli o emeryturze i starości.

W takich sytuacjach myśli się o innych rzeczach. Mimo wszystko jednak warto zadbać o emeryturę, tylko zapewne wiele czytelniczek może zastanawiać się no jak to zrobić, a druga część może powiedzieć, że no przecież ZUS się tym zajmie. Niestety, ale drogie Panie muszę Was zasmucić, gdyż według najnowszych badań i prognoz Zakład Ubezpieczeń Społecznych może już za kilka lat być niewypłacalny. Dlatego nie ma sensu polegać na Państwie, tylko lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i zbadać dokładnie sprawę związaną z emeryturami oraz sposobami na oszczędzanie swoich pieniędzy.

Od czego zacząć oszczędzanie na emeryturę?

Jeżeli zdacie sobie sprawę z tego, że emerytura może nie zostać Wam ofiarowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych to na pewno będziecie mogły zacząć oszczędzać, jednak najpierw trzeba sobie uświadomić to, że tak może się stać, a jeżeli się nie stanie to będziecie miały zaoszczędzone pieniądze, które będziecie mogły wydać na podróż dookoła świata i dodatkowo emeryturę. Niestety, ale jak na razie wszystko jasno pokazuje, że emerytur jednak nie będzie, ponieważ już teraz można zauważyć, że inny sposób naliczania składek emerytalnych będzie skutkował ich odpowiednim zmniejszeniem. Dlatego jak powiada stare polskie przysłowie „umiesz liczyć? Licz na siebie” – właśnie takim podejściem powinnyście się kierować drogie Panie, ponieważ nikt za Was nic nie zrobi. Musicie same wziąć sprawy w swoje ręce.

Najlepszym pomysłem, który pomoże Wam zacząć stopniowo gromadzić pieniądze, dzięki którym będziecie mogły zaoszczędzić na emeryturę jest stopniowe odkładanie pieniędzy na rachunku oszczędnościowym. Jest to pierwszy krok, który powinnyście zrobić aby móc zgromadzić jak najwięcej pieniędzy na swoje przyszłe emerytury. Stopniowo odkładanie pieniędzy na rachunku oszczędnościowym należy wręcz do rzeczy bardzo prostych i banalnych. Aby zacząć od tego trzeba założyć sobie konto oszczędnościowe i co miesiąc odkładać np. 10% swojej wypłat, ale jeżeli np. macie aktualnie jakieś zawirowania finansowe to może równie dobrze być to 5%. Takie podejście może pomóc Wam stopniowo nauczyć się wszelkich nawyków związanych z oszczędzaniem pieniędzy. Zaczynając od mniejszych pułapów, później możecie je stopniowo podwyższać.

Co zrobić gdy zaoszczędzi się już trochę pieniędzy?

Jeżeli już będziecie odkładały kilka lat, albo kilka, czy kilkanaście miesięcy, zależy od tego ile będziecie odkładały po pewnym czasie, czyli w okolicach już mniej więcej 10 tysięcy złotych warto tego typu pieniądze zacząć przeznaczać na nieco inne rachunki oszczędnościowe, a dokładniej na lokaty. Aktualnie jest sporo ciekawych ofert wysokoprocentowych lokat, które wymagają wkładu do 10 tysięcy. Oczywiście, że nie zarobicie na tym zbyt dużo, ale dokładając do tego co miesięczne oszczędzanie, to może się okazać, że za samo ulokowanie 10 tysięcy złotych na dwa miesiące otrzyma się równowartość oszczędności z jednego miesiąca. Im więcej się ma pieniędzy tym lepiej inwestować w lokaty, ponieważ są one bardzo bezpieczne i mając już kwoty rzędu kilkuset tysięcy można już wtedy spokojnie mnożyć pieniądze jak się chce.

Dodaj komentarz