Jak urządzić poddasze?

Aranżacja poddasza to bardzo ciężki kawałek chleba. Wiele osób nie potrafi dobrze się za to zająć, jednak prawda jest taka, że nawet niektórzy fachowcy mają z tym problem. Niestety, ale gdy chce się dobrze zaaranżować poddasze to trzeba pamiętać o naprawdę wielu rzeczach, które są absolutnie inne niżeli w przypadku urządzania normalnych pomieszczeń. Aranżacje poddasza i aranżacje pomieszczeń na parterze można porównać do różnicy między pedicure, a manicure.

W zasadzie w obu przypadkach są to paznokcie, ale jedne są na dole, a drugie na górze. Najczęściej poddasze jest wykorzystywane jako pomieszczenie nie użytkowe, czyli jako zwykły strych, albo jako łazienka, czy pokój sypialniany. Wiele osób, które decyduje się na aranżacje poddasza boi się urządzić tam więcej niż jedno pomieszczenie. Jeżeli już się na to decydują to bardzo często okazuje się to dosyć kłopotliwe i borykają się z wieloma problemami, które w przypadku innych pomieszczeń w zasadzie wcale nie występują. Jeżeli zależy Wam na tym, żeby dobrze zaaranżować poddasze to pamiętajcie o kilku istotnych rzeczach.

O czym pamiętać urządzając poddasze?

Podstawą poddasza to przede wszystkim skosy. Wiele osób o tym pamięta, ale wiele osób nie zaznacza sobie tego na rzutach pomieszczeń. Za nim architekt odda Wam całą dokumentację powiedzcie mu, żeby zaznaczył on wszystkie skosy. Chodząc po swoim poddaszu z zamiarem aranżacji go musicie wiedzieć o tym ile tam możecie znaleźć powierzchni użytkowej. Pamiętajcie, że wysokość pomiędzy 140, a 220 centymetrów powinno być brane jako 50% powierzchni użytkowej, wszystko co jest poniżej nie powinno być w ogóle uwzględnianie, zaś wszystko co powyżej powinno być traktowane jako normalna przestrzeń użytkowa. Pamiętajcie również o tym, że gdy zdecydujecie się na aranżacje kilku pomieszczeń na poddaszu niezbędne będzie wzniesienie ścianek działowych, które umożliwią powstanie ciągów komunikacyjnych. W takiej sytuacji trzeba będzie zwrócić szczególną uwagę na wygodne przejścia pomiędzy pomieszczeniami i dostęp do schodów na niższą kondygnację. Najmniej popularne są pomieszczenia przejściowe i zdecydowanie lepiej jest ich unikać. Tworzenie małego przedpokoju w pobliżu schodów to bardzo dobra decyzja, dzięki której zyska każda osoba, która będzie korzystała z poddasza.

Jakie pomieszczenie urządzić na poddaszu

Sypialnia, albo pokój dzienny to najczęstszy pomysł jeżeli chodzi o aranżacje poddasza. Oczywiście nie znaczy, że jest to zły wybór. Ze względu na swój kameralny i zaciszny klimat bardzo dobrze się to spisuje. Dzięki zwiększonej ilości okien zapewnia się również dostęp do promieni słonecznych, a to pozwala na stworzenie atrakcyjnego, jasnego pomieszczenia. Skośne okna dają zdecydowanie więcej światła, niżeli zwykłe okna ścienne, dzięki temu poddasze może stać się jednym z najlepiej doświetlonych wnętrz w całym domu. Bardzo dobrą i częstą decyzją jest również aranżacja pokoju dla dziecka. Im mniejsze dziecko tym bardziej będzie zachwycone, z racji tego, że dzieci uwielbiają skosy, kryjówki oraz niskie sufity. Dla dziecka w wieku 5-8 lat to wręcz idealne miejsce. Najciekawszym jednak wyborem będzie zaaranżowanie strefy nocnej na poddaszu, a strefy dziennej na parterze, dzięki temu uzyska się jasny podział pomieszczeń, a dodatkowo poddasze nie będzie tylko jednym pomieszczeniem.

Dodaj komentarz