Czy otwarta strefa dzienna to dobry pomysł?

Otwarta strefa dzienna to pomysł według wielu dosyć kontrowersyjny, według innych wręcz chybiony, a niektórzy z kolei uważają, że jest to wręcz idealny pomysł. Prawda jest jednak taka, że jak to w większości sytuacji bywa punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Niestety, ale taka jest prawda. Otwarta strefa dzienna jest naprawdę świetnym pomysłem, który oferuje naprawdę wiele możliwości, jednak trzeba potrafić zaaranżować odpowiednio swoje mieszkanie, albo dom żeby wszystko ze sobą mogło doskonale współgrać. W sytuacji, gdy zdecydujecie się na otwartą strefę dzienną, a pomieszczenia będą się nawzajem przytłaczały to całe Wasza starania tak naprawdę pójdą na nic.

Kto potrzebuje otwartej strefy dziennej, która tak naprawdę z otwartością ma mało wspólnego, ponieważ przebywając w niej jest się tylko i wyłącznie przytłoczonym. Mało kto by cieszył się będąc w takim pomieszczeniu, dlatego jeżeli zależy Wam na aranżacji dobrej otwartej strefy dziennej to musicie pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Jak zaaranżować strefę dzienną?

Otwarta strefa dzienna może być zaaranżowana na różne sposoby. Najczęstszym wyborem wśród wielu osób to przede wszystkim łączenie kuchni oraz salonu. Zastosowanie aneksu kuchennego jest już tak tradycyjne, że nikogo nie dziwi. Wiele osób jest naprawdę zadowolonych z tego, że mogą mieć kuchnie, która jest połączona z salonem. Aranżacja aneksu kuchennego w połączeniu z salonem daje możliwość większej integracji rodzinnej. Pewnie wiele Pań zdaje sobie sprawę z tego, że trudno jest upilnować dzieci, gdy gotuje się obiad, a takie połączenie daje naprawdę ciekawe możliwości. Kolejną odmianą otwartej strefy dziennej jest połączenie salonu z jadalnią.

Nie jest to tak często spotykane, jednak jest bardziej tradycyjne, niż połączenie kuchni z salonem, ponieważ jadalnia jest bardzo często lokowana blisko salonu, dlatego też nie wzbudza to zbytnich kontrowersji. Ostatnią i najbardziej problematyczną, ale również dającą najwięcej możliwości jest połączenie salonu, jadalni oraz kuchni. Sprzyja to bardzo integracji rodzinnej oraz redukuje znacząco miejsce i pozwala bez problemowo przejść z jednego miejsca do drugiego. Mimo wszystko ma to również swoje wady. Połączenie salonu z kuchnią nie jest zawsze dobrym pomysłem, chociażby z tego względu, że bardzo często można się spotkać z mało przyjemnym doznaniem, podczas jedzenia kolacji. Chodzi tutaj głównie o zapach, który jest związany z kuchnią. Osoby, które mają tendencje do zapraszani gości na wykwintne kolacje powinny zapamiętać, że takie coś będzie ze sobą kolidowało, a to ostatecznie może odbić się na negatywnym wrażeniu.

O czym pamiętać aranżując strefę dzienną?

Gdy już zdacie sobie sprawę drogie Panie, że jednak nie jest to takie proste to powinnyście zastanowić się nad tym co zrobić, żeby zapobiec tego typu problemom. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które będą mogły pomóc Wam na zredukowanie problemów związanych z aranżacją strefy dziennej, są to między innymi:

  • Zastosowanie ściany działowej
  • Użycie innych materiałów przy aranżacji powierzchni
  • Wybór innego rodzaju oświetlenia do każdej strefy
  • Umiejscowienie mebli do oddzielenia stref
  • Wysokiej jakości okap w kuchni

Zastosowanie ściany działowej, która będzie jedynie odgradzać przestrzenie i zamieni strefę otwartą na strefę półotwartą przyczyni się do tego, że nie ograniczy się jednocześnie kwestii wygody czy integracji rodzinnej, a mimo tego zyska się naprawdę bardzo sporo zalet, które się wiążą z taką decyzją. Chociażby taka decyzja pozwoli Wam na wytworzenie odpowiedniego klimatu podczas eleganckiej kolacji, który nie zostanie niczym zaburzony. Możecie równie dobrze zamiast tego odpowiednio umiejscowić meble. Jeżeli zastosujecie w kuchni kafelki, a w przestrzeni odpowiedzialnej za salon np. parkiet to obie strefy nie będą ze sobą kolidować, a co za tym idzie istnieje mniejsza szansa na to, że będą ze sobą źle współgrać. Okap pozwoli na uniknięcie problemów z kuchennymi zapachami, a zastosowanie różnego rodzaju oświetlenia do każdej strefy wytworzy w każdej z nich inny klimat.

Dodaj komentarz