Domowe sposoby na walkę z katarem

Bardzo wiele osób zastanawia się po co tak naprawdę człowiekowi jest katar? Nie każdy sobie zdaje sprawę z tego, że katar jest potrzebny, ponieważ to w taki sposób organizm broni się przed drobnoustrojami, które starają się do niego wtargnąć przez drogi oddechowe. Organizm poprzez zwiększenie produkcji wydzieliny błon śluzowych stara się wręcz wypłukać wirusy oraz bakterie z dróg oddechowych na zewnątrz. Bardzo często jednak zdarza się tak, że cały ten proces nie przebiega zgodnie z planem organizmu i zamiast polepszonego stanu, on się pogarsza. To ostatecznie prowadzi do tego, że taki o to katar, który z początku miał pomóc zaczyna bardziej przeszkadzać niż pomagać. Osoba chora zaczyna mieć zatkany nos, jest przemęczona i nie jest w stanie nic zrobić. Trzeba również pamiętać o tym, że przewlekły katar może być symptomem naprawdę wielu różnych chorób, chociażby cukrzycy, chorób wątroby, a nawet nowotworów. Dlatego warto się zastanowić nad tym w jaki sposób walczyć z katarem, aby się go jak najszybciej pozbyć.

Jak leczyć katar domowymi sposobami?

Podstawowym sposobem, dzięki któremu w ogóle zacznie się jakąkolwiek walkę z katarem jest leżenie w łóżku. Jeżeli już zaczynacie powoli czuć, że istnieje szansa na to, że niedługo będziecie chorzy, ponieważ czujecie lekkie przemęczenia, ból głowy, kręcenie w nosie to od razu wskoczcie do ciepłego łóżka. Warto przed położeniem się jeszcze skorzystać z kąpieli, którą uzupełni się o olejki aromatyczne. Zdecydowanie lepiej jest wcześniej się położyć w takiej sytuacji. Jak w zwyczaju masz po powrocie siedzieć przed komputerem, to odpuść sobie tym razem, ponieważ będzie o wiele lepiej, gdy poleżysz tym razem w spokoju, w łóżku. Podczas odpoczywania pomożesz swojemu organizmowi w walce z drobnoustrojami, które w tym właśnie momencie go atakują.

Jeżeli mimo wszystko katar się pojawi to postaraj się pozostać w łóżku jak najdłużej się tylko da. Pamiętaj o tym, aby pić jak najwięcej, a do herbaty dodawać miód, sok malinowy, bądź czarny bez. Aby rozrzedzić wydzielinę oraz ułatwić jej usuwanie jest niezbędna jak największa ilość płynów. Bardzo dużo osób stara się bronić przed wycieraniem nosa, jednak prawda jest taka, że nie ma to żadnego sensu, a prawdę mówiąc może tylko pogorszyć sprawę. Im więcej wydmuchujesz nos i im więcej kichasz tym bardziej oczyszczasz drogi oddechowe i pozbywasz się wirusów ze swojego organizmu. Trzeba mimo wszystko pamiętać o tym, żeby w takiej sytuacji zasłaniać jak najdokładniej dłonie oraz usta, a poza tym myć często ręce. Chyba nie chcesz konsumować bakterii, które jakiś czas temu wyleciały Ci z nosa.

Olejek aromatyczny w takim stadium powinien być wykorzystywany nie tylko do samej kąpieli, ale również do odpowiedniej inhalacji. Staraj się skraplać nim chusteczkę, która znajduje się w pobliżu Twojego łóżka, bądź narożnik swojej poduszki. Tego typu sposób wpłynie na lepsze oddychanie przez sen.

Jakich leków użyć?

Najlepszymi lekami, które pomagają w walce z katarem są tak naprawdę witamina C oraz rutinoscorbin. W teorii nie leczą one w żaden sposób kataru, jednak prawda jest taka, że z racji tego, że uszczelniają naczynia krwionośne, które są osłabione poprzez ciągłe przemieszczanie się wydzieliny, sprawiają większe kłopoty wnikaniu drobnoustrojów. Trzeba pamiętać, aby również uważać z nadmiernym stosowaniem wapna, ponieważ wysusza ono błony śluzowe. Chwilową ulgę może Wam na pewno przynieść silnie obkurczające błonę śluzowa nosa krople oraz tabletki. Mimo tego, że są to bardzo skuteczne preparaty to jednak nie powinno się ich stosować dłużej, niżeli przez okres trzech, bądź czterech dni. Starajcie się ich używać w ostateczności, czyli w sytuacji gdy idziecie na jakieś spotkanie, albo czekacie na ważny telefon. Uważać z tym trzeba dlatego, ponieważ nadmierne używanie leków bardzo często powoduje efekt odwrotny do zamierzonego. Katar może się zacząć nasilać, zamiast zniknąć. Wynika to z tego, że obkurczona lekami śluzówka stanie się cieńsza i bardziej przesuszona, niż to miało miejsce na początku. Organizm nie będzie w stanie zrozumieć, że Wy na własne życzenie ją tak wysuszyliście, a to doprowadzi do tego, że będzie chciał ją nawilżyć. Co za tym idzie ponownie spowoduje to u Was katar. Później będziecie znowu sięgać po kolejne leki, zwiększać dawkę, a cały proces będzie się powtarzał.

Leki są jak najbardziej skuteczne, ale jak to już we wszystkim bywa trzeba doskonale wiedzieć kiedy można powiedzieć sobie dosyć. Przedawkowanie lekami może być naprawdę groźne i trzeba na to za wszelką cenę uważać.

Kiedy iść z katarem do lekarza?

Jeżeli mielibyście chodzić z każdym katarem do lekarza to prawda jest taka, że większość osób byłoby zmuszonych do tego, żeby wręcz zamieszkać u lekarza. Dlatego też nie ma sensu przesadzać, jednak oczywistym jest fakt, że istnieją sytuacje, w których to interwencja lekarza jest wręcz niezbędna. Dlatego też gdy do nich dojdzie to nie ma sensu zwlekać.

Trzeba zapamiętać, że osoby, które cierpią na obniżoną odporność nie powinny lekceważyć żadnych objawów chorobowych, a w tym kataru. Tak samo powinny zwracać szczególną uwagę na katar te osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, albo też takie, które z pewnych powodów biorą wiele leków. U takich osób katar musi zostać zduszony w zarodku i trzeba bardzo ostrożnie dobierać wszelkiego rodzaju preparaty, których się będzie używać, nawet jeżeli są one dostępne bez recepty.

Będąc u lekarza warto również wrócić uwagę na to, aby poprosić go o to, żeby wykonał kilka dodatkowych badań, można też poprosić o poradę, jeżeli katar nie może dać Wam spokoju. Jest bardzo wiele osób, które nie są w stanie rozstać się z chusteczkami przez cały sezon jesienno-zimowy. W takim przypadku nie ma najmniejszego sensu się męczyć, ponieważ to do niczego nie prowadzi. Jeżeli będziecie mieli w swoim życiu nawracający stan zapalny to może on nie tylko prowadzić do różnej maści powikłań, ale też będzie wielkim obciążeniem dla całego organizmu. Najzwyklejszy katar może sprawić, że będziecie czuli się zmęczeni, senni i będzie brakować Wam energii. W takich przypadkach trzeba przede wszystkim dobrze zdiagnozować chorobę, aby wykluczyć ewentualne poważniejsze choroby. Może się okazać, że cierpicie na zaburzenia hormonalne, choroby nerek, wątroby, układu krążenie, niedobory witamin, cukrzyce, a w skrajnych wypadkach może okazać się, że macie nowotwór.

Dodaj komentarz