Dlaczego warto spożywać siemię lniane?

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym jak atak naprawdę wygląda spożywanie siemienia lnianego, czy jest to korzystne dla zdrowia, czy też jednak nie. Nasiona lnu zwyczajnego, które przez większość osób są nazywane siemieniem lniany to tak naprawdę niedoceniony przez ludzi produkt żywności, ponieważ posiada ona naprawdę bardzo dużo wartości odżywczy, a poza tym niesamowite właściwości lecznicze. Siemię lniane wpływa osłaniająco oraz regenerująco na błonę przewodu pokarmowego, w wyniku czego tak bardzo dużo osób stosuje je wręcz od niepamiętnych czasów przy wszelkiego rodzaju stanach zapalnych, które dotykają przewodu pokarmowego, ale również przy chorobach wrzodowych, które są związane z żołądkiem oraz dwunastnicą. Aktualnie istnieje bardzo wiele leków, które są w stanie likwidować tego typu choroby, jednak bardzo wiele osób ciągle decyduje się na stosowanie siemienia lnianego, jako preparatu, który wspomaga terapię.

Jakie wartości odżywcze posiada siemię lniane?

Bardzo ciekawy oraz dla wielu osób wręcz niezwykły jest skład, który znajduje się w nasionach lnu zwyczajnego. Mimo tego, że należą one do produktów roślinny to zawierają bardzo wiele wielo nienasyconych kwasów tłuszczonych z takich rodzin jak omega-3. W większości przypadków tego typu kwasy tłuszczowe można spotkać w mięsie ryb, jednak znajdują się one również w roślinach. Warto zwrócić uwagę, że bardzo podobna ilość tych kwasów znajduje się zarówno w nasionach lnu, jak i właśnie rybach. W składzie nasion lnu znajdzie się tłuszcz roślinny, który obejmuje je od 38 do 44 procent, z czego aż 57 do 60 procent to wielo nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, zaś 14-15 procent to kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6. Ponadto w siemieniu lnianym można znaleźć błonnik rozpuszczalny oraz nierozpuszczalny, witaminę E, lecytynę, flawonoidy, cynk czy też fitoestrogeny.

Jakie właściwości lecznicze posiada siemię lniane?

Wymienione wyżej składniki są nie bez znacznie na wpływ siemienia lnianego na organizm człowieka. Powodują one, że nasiona lnu są nie tylko odżywcze, ale również mają działanie lecznicze. Jednym z podstawowych elementów, które wpływają pozytywnie na zdrowie człowieka, jest chociażby obniżenie poziomu złego cholesterolu, który znajduje się we krwi, a ponadto upośledza wchłanianie glukozy w przewodzie pokarmowym. Siemię lniane również wykazuje właściwości, które wpływają pozytywnie na leczenie miażdżycy, nowotworów oraz stanów zapalnych. Według badań naukowych siemię lniane również wpływa pozytywnie na samopoczucie. Osoby, które nie preferują ryb, powinny przede wszystkim zastanowić się nad tym czy dodanie siemienia lnianego do swojej diety nie byłoby czymś bardzo pozytywnym dla nich, ponieważ można w taki o to sposób, pozbyć się problemów związanych z pogorszonym nastrojem.

W jaki sposób wykorzystać siemię lniane w kuchni

Podczas gotowania, albo przyrządzania potraw siemię lniane może przydać się na kilka różnych sposobów, chociażby tak:

Siemię lniane może być stosowane w postaci dodatku do surówek, bądź sałaty, a również jako przekąska. Można je również zemleć.

Z nasion lnu można również wykonać napar, który posiada właściwości związane z osłoną błony służbowej przewodu pokarmowego. Aby wykonać takowy napar wystarczy zmielić jedną, bądź dwie łyżeczki siemienia lnianego i zalać je gorącą wodą.

Osoby, które preferuję przekąski mogą wykonać zdrowe sezamki siemieniowe. Wystarczy, że do podprażonego na patelnie siemienia lnu, który przez ten czas będzie przykryty pokrywką, doda się niewielką ilość miodu. Pamiętajcie, żeby ten miód był jak najlepszej jakości, ponieważ w dzisiejszych czasach bardzo łatwo znaleźć produkty miodopodobne. Tego typu sezamki są naprawdę bardzo smaczne i zdrowe.

O czym pamiętać, spożywając siemię lniane?

Nasiona lnu zwyczajnego posiadają sporo kalorii, ponieważ raptem na 9 gram siemienia lnianego przypada, aż 47 kcal.

Nasiona lnu posiadają stosunkowo krótki okres przydatności do spożycia, wynika to z ilości zawartych w nich wielo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego też podczas zakupów zawsze trzeba sprawdzić termin ważności produktu.

Dodaj komentarz