Żylaki stóp – jak wyleczyć?
Żylaki nóg to problem, który pojawia się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Kobiety są nieco bardziej narażone na problemy z żylakami nóg, co wynika przede wszystkim z możliwych problemów z krążeniem, które mogą pojawiać się w okresie ciąży. W tym czasie nogi kobiet są również narażone na nienaturalną wagę. Żylaki to bardzo często problemy rodzinne, które pojawiają się w kolejnych pokoleniach tej samej rodziny. Do takich schorzeń dochodzi w wyniku niewłaściwego działania układu krwionośnego. Układ ten to złożona sieć składająca się z tętnic oraz żył. Mają one za zadanie dostarczanie całemu ciału tlenu oraz substancje odżywcze. W tym układzie w odcinkach nóg krew krąży w przeciwnym kierunku do grawitacji. W żyłach występują zastawki, które uniemożliwiają powrót krwi płynącej do góry z powrotem do stóp. Zastawki mogą stać się nieszczelne, co często pojawia się wraz z wiekiem. Wówczas dochodzi do tak zwanego refluksu, który polega na tym, że krew przecieka wstecz. Bardzo często taka sytuacja związana jest z chorobą jaką jest niewydolność żylna. Przy dłuższym występowaniu takiego stanu żyły na trwałe się poszerzają, co prowadzi do powstania żylaków.
Jak zapobiegać żylakom?
Przy żylakach bardzo ważna jest profilaktyka. Jeśli w naszej rodzinie występowały problemy z żylakami warto dbać o nogi już w młodszym wieku. Bardzo ważne jest unikanie pojawiania się obrzęków nóg. Takie obrzęki wprost prowadzą do rozwijania się żylaków. Warto, więc unikać takich sytuacji jak regularne przebywanie w jednej pozycji zarówno stojącej jak i siedzącej. Dobrym rozwiązaniem przy pracy siedzącej jest wykonywanie w przerwach między pracą ćwiczeń fizycznych. Nawet krótki ćwiczenia w postaci przysiadów czy rozluźnianiu nóg pozwala przywrócić właściwe krążenie krwi w nogach. Warto jest aktywne ćwiczyć nawet poprzez jazdę na rowerze, spacery. Doskonałym rozwiązaniem jest pływanie, które nie obciąża tak intensywnie stawów nóg.
Kiedy skontaktować się z lekarzem?
W pewnych sytuacjach konieczne jest już skontaktowanie się z lekarzem. Bardzo często żylaki mogą oznaczać rozwój chorób innych narządów ciała, jak serce, nerki, wątroba. Gdy obrzęk nóg dotyczy jednej nogi i powstaje szybko a noga staje się sina należy udać się do lekarza. Bardzo długie utrzymywanie się takiego stanu może powodować do zakażeń żylnych, które mogą być groźne dla cegło organizmu. Podobnie, gdy obrzęki żylaków związane są z wysoką gorączką również należy udać się na konsultacje z lekarzem. Często żylaki powodują silne bóle nóg, pojawiają się otwarte rany. W takiej sytuacji problem, gdy się intensyfikuje może prowadzić nawet do konieczności wykonania operacji. Długie utrzymywanie się takiego stanu może prowadzić nawet do konieczności amputowania nóg. Nie można, więc takiego stanu pomijać, gdyż może on prowadzić do kalectwa. Przy początkach rozwoju żylaków warto sięgać po leki bez recepty, które można wybrać samemu, jak też skorzystać z porady farmaceuty. Bardzo często takie leki mają działanie profilaktyczne i są w stanie pomóc w zapobieżeniu szybkiego rozwijania się żylaków. Leki bez recepty we wstępnej fazie rozwijania się żylaków jest w stanie doradzić nam również lekarz.