MIŁOSNA TRADYCJA – ZARĘCZYNY

Każdy zakochany chce, aby moment zaręczyn był wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju i niezapomniany. Dlatego wielu mężczyzn sili się na oryginalność, oświadczając się podczas skoku ze spadochronem, pod wodą czy na szczycie góry. Jednak jeden element zawsze pozostaje niezmienny. Pierścionek zaręczynowy. Skąd wzięła się tradycja wręczania go wybranej kobiecie?

PIERWSI BYLI RZYMIANIE

Gdy Rzymianin chciał pojąć kobietę za żonę, szedł do niej z monetą i żelazną, a później złotą czy srebrną, ozdobną obrączką. Właśnie ten niewielki drobiazg był prototypem dzisiejszych zaręczynowych pierścionków. Miał on świadczyć o poważnych zamiarach. Ten symboliczny gest kierowano nie tylko do wybranki, ale przede wszystkim do jej rodziców. Wręczenie podarunku było jednak drugorzędne: najważniejszy był spisywany między rodzicami narzeczonych kontrakt. Jego złamanie było równoznaczne z zerwaniem zaręczyn i koniecznością zapłaty odszkodowania pokrzywdzonej stronie.

W POLSCE – ZRĘKOWINY

Rzymskie pierścionki zaręczynowe nie tylko przeniknęły do polskiej kultury, ale i przyjęły się w niej na tyle dobrze, że podczas tradycyjnych zrękowin obie strony wymieniały się nimi. Niekiedy pierścionki zastępowano innymi drobnymi podarunkami. Było to poprzedzone ustaleniami między rodzicami młodych. Zrękowiny odbywały się zazwyczaj podczas wystawnej uczty lub hucznej zabawy.

DZIŚ – TRADYCJA W WIELU WYDANIACH

Dziś niektóre elementy zostały, a niektóre zostały zredukowane. Przede wszystkim mniejszą rolę odgrywają rodzice. Kiedyś brak zgody ojca dziewczyny lub różnica majątku czy statusu społecznego przekreślały związek. Dziś zakochani sami decydują o swojej przyszłości. Nie muszą sugerować się swoim pochodzeniem, stanem posiadania, wiekiem ani żadnym innym czynnikiem. Ważna jest wyłącznie chęć zawarcia małżeństwa. Nie potrzebują też nikogo więcej, aby doprowadzić zaręczyny do skutku, choć często odbywają się uroczyste obiady organizowane jako oprawa zaręczyn. Uczestniczą w nich najważniejsze dla przyszłych małżonków osoby.

Choć zaręczyny mogą wydawać się staromodne lub niepotrzebne, to ich znaczenie symboliczne jest ogromne. Są one progiem do przedsionka nowego życia, zwieńczeniem pierwszego etapu związku i jednym z najwyższych wyrazów miłości.

Dodaj komentarz