Zimowa pielęgnacja wrażliwej skóry twarzy
Z jednej strony zima, z drugiej strony grzejące kaloryfery i bardzo suche powietrze. Jakby nie patrzeć skóra sucha, tłusta, naczynkowa czy też wrażliwa naprawdę może mieć spore problemy, aby poradzić sobie z tymi kwestiami. Dlatego w okresie zimy tak istotną kwestią jest to abyś ze specjalną pieczołowitością dbała o swoją skórę, ponieważ tylko odpowiednia pielęgnacja pozwoli Ci mieć zdrową i promienną cerę.
Może to dziwnie zabrzmieć, ale mimo tego, że skóra na twarzy jest bardzo narażona na czynniki zewnętrzne to w zasadzie jest ona niezwykle cienka. Faktycznie trzeba stwierdzić, że posiada ona sporą ilość gruczołów potowych i pewną mniejsza ilość gruczołów łojowych, których to wydzielina jest w stanie wytworzyć płaszcz hydrolipidowe, jednak podczas zimy ten cały mechanizm ochronny skóry jest niestety zaburzony.
Dlatego jakby nie patrzeć co w zasadzie może wydać się dosyć dziwne to właśnie w okresie zimowym skóra traci najwięcej wilgoci i to właśnie wtedy staje się ze względu na swoją szorstkość nieprzyjemna w dotyku i jest o wiele bardziej podatna na wszelkiego rodzaju podrażniania czy też pękanie naczynek. Dlatego też tak istotną kwestią jest, aby podczas zimy inaczej podchodzić do pielęgnowania skóry twarzy i w tym sezonie zdecydować się na zakup innego rodzaju kosmetyków do pielęgnacji skóry. Jeżeli zastosujecie dobre preparaty to będą one w stanie wzmocnić Waszą barierę ochronną skóry, a oczekiwanie na wiosnę nie będzie wiązało się z żadnymi problemami natury dermatologicznej.
Jak podczas zimy chronić suchą skórę?
Podczas zimy bardzo istotne jest, aby nie tylko dać skórze odpowiednią ilość wilgoci, ale również potrafić ją tam zatrzymać. Dlatego warto stosować takie kosmetyki, które są w stanie z jednej strony nawilżyć i natłuścić cerę, zaś z drugiej mogą zapewnić jej kompleksowe odżywienie. Poszukuj w kosmetyków takich substancji jak ceramidy, kwas hialuronowy, gliceryny, witaminy B, algi, NMF, mukopolisacharydy. Postaraj się nie korzystać z mydła, ziarnistego peelingu czy maseczki wzbogaconej glinką. Aby zmyć makijaż z twarzy stosuj płynu micelarnego, albo żelu z nawilżeniem. Raz na 3, albo 4 dni zastosuj peeling enzymatyczny, aby oczyścić twarz, a następnie połóż maseczkę odżywczą, która będzie w stanie odbudować warstwę lipidową skóry.
Naczyniowa skóra podczas zimy
Zabiegi pielęgnacyjne mają na celu przede wszystkim chronienie oraz wzmacnianie naczynek. Wszystkiego rodzaju kosmetyki i zaczynając tutaj chociażby od tych, które służą do demakijażu, a przechodzą przez kremy oraz wszelkiego rodzaju maseczki trzeba zdać sobie sprawę, że muszą być one wybrane w taki sposób, aby nadawały się do używania właśnie przy takiej cerze. Wynika to przede wszystkim z tego, że posiadają one w sobie substancje, które są w stanie wzmacniać ściany naczyń, czyli witaminy z rodziny C, K, PP i wyciąg z arniki, kasztanowca, miłorzębu oraz flawonoidy. Postaraj się nie myć swojej twarzy używając do tego twardej, chlorowanej wody. Jeżeli do demakijażu będziesz stosować kosmetyków to postaraj się przygotować do spłukania mineralną wodę, albo też taką, która jest przegotowana i odpowiednio chłodna. Jeśli zaś chodzi o stosowanie peelingu to wyłącznie enzymatyczny. Podczas robienia makijażu nie bój się użyć podkładu i pudru, ponieważ to ochroni Twoją skórę.
Staranne oczyszczenie skóry tłustej
Nie dopuszczaj do zmian zapalnych i usuwaj nadmiary sebum, ponieważ to są właśnie największe problemy, które mogą Cię spotkać podczas zimy, jeżeli posiadasz tłustą skórę, która ma skłonności do powstawania trądziku. Pomocą mogą Ci służyć kosmetyki, które poza samymi substancjami nawilżającymi oraz odżywczymi będą również zawierały środki bakteriobójcze, które to będą również regulowały pracę gruczołów łojowych oraz spowodują, że skóra stanie się rozjaśniona, ale bardziej matowa. Wybieraj takie kosmetyki, która posiadają w sobie chociażby kwasy owocowe, witaminę B6, ekstrakt z arniki, oczaru czy cyprysu. Omijaj szerokim łukiem wszelkiego rodzaju preparaty, które zawierają w sobie alkohol, tak samo nie stosuj środków, których zadaniem będzie silnie odtłuszczenie. Raz na 3, albo 4 dni nałóż oczyszczającą maseczkę, która będzie również zwężała pory i będzie wzbogacona przez glinkę. Cera tłusta również dobrze poradzi sobie z pilingiem ziarnistym, powinnaś stosować go 2 razy na tydzień. W sytuacji, gdy będziesz miała stany zapalny to postaw na peeling enzymatyczny. Rano używaj lekkich kremów bądź emulsji, które nie będą zatykać porów i spowodują, że skóra będzie bardziej matowa, zaś przed snem nakładaj beztłuszczowy krem odżywczy, dzięki któremu praca gruczołów łojowych zostanie podregulowana.
Ochroń swoją wrażliwą skórę
Jeśli skóra jest delikatna to zapewne również jest sucha i w płytki sposób unaczyniona, a to może w szybki sposób doprowadzić do podrażnień. Bardzo często może się okazać, że woda, mydło i niektóre rodzaje kosmetyków mogą wywołać uczucie pieczenia i zaczerwienia czy też uczucie ściągnięcia. Dlatego też pielęgnacja takiej skóry będzie musiała wymagać poważnego przemyślenia co do stosowania kosmetyków, w tym jednak przypadku powinny one mieć wielokierunkowe działanie. Postaraj się wybierać takie, które zostały stworzone z myślą o tym rodzaju skóry. Będzie to dobre rozwiązanie, gdyż nie posiadają one w sobie konserwantów, ani perfum, które będą mogły Cię uczulać. Za to znajdziesz w nich substancje, nawilżające oraz natłuszczające, które będą działały w sposób przeciwzapalny i kojący, czyli NNKT, pantenol, witamina C oraz E, flawonoidy oraz masło karite. Gdy myjesz swoją twarz zdecyduj się na zastosowanie łagodnego mleczka, albo delikatnej pianki. Jeśli zaś chodzi o kremy to wybierz taki, który posiada odżywczo-regenerujące właściwości, warto uzupełnić go przed snem również serum nawilżającym. Raz na tydzień zdecyduje się również na nałożenie maseczki na twarz, będzie ona w stanie ukoić Twoją podrażniona skórę oraz umocni barierę ochronną.