Wszystko co powinieneś wiedzieć o implantach stomatologicznych
Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, lecz także wpływ na ogólne nasze samopoczucie i zdrowie. Jednak nie zawsze można uniknąć chorób jamy ustnej. Dość często spotykamy się z problemem krzywych zębów czy kamieniem nazębnym. Są to problemy, które można skorygować w prosty sposób. Są też i takie, które wymagają dłuższego i bardziej skomplikowanego leczenia. Jednym z nich jest problem wypadających zębów i zastępowanie ich implantami. Dla wielu z nas temat ten jest całkowicie nieznany, dlatego kiedy z nim się spotykamy, w głowie tworzą nam się różne wizje. Spróbujmy więc przybliżyć istotę implantów stomatologicznych.
Co to są implanty stomatologiczne?
Implanty stomatologiczne to sposób na zastąpienie utraconego zęba nowym, porcelanowym. Składa się on z implantu (wkręcanego do kości), łącznika oraz porcelanowej korony, która imituje prawdziwy ząb. Implanty zrastają się razem z kością, dlatego ważne jest, aby był on wykonany z materiałów, które nie zagrożą naszemu zdrowiu. Dlatego też wykonuje się je z tytanu, który jest w pełni biokompatybilny i nie wpływa na nasze samopoczucie.
Kiedy stosuje się implanty stomatologiczne?
Implanty stomatologiczne stosuje się wtedy, gdy chcemy odbudować utracony ząb. Może to być spowodowane chorobą, która wymusiła na nas usunięcie chorego zęba w celu ochrony pozostałych. Innym powodem jest też utrata zębów spowodowanych wiekiem. Pamiętajmy, że wraz z wiekiem nasze zęby stają się słabsze. Czasem następuje to szybciej niż byśmy się tego spodziewali, dlatego też wiele osób decyduje się na wykonanie implantów, aby uzupełnić braki w uzupełnieniu. Usunięcie zębów może mieć też przyczyny zewnętrzne, jak choćby urazy, które powstają w trakcie uprawiania sportów. Wybity ząb podczas upadku można wtedy z powodzeniem zastąpić implantem.
Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów?
Wszczepienie implantów wymaga kilku wizyt w gabinecie dentystycznym. Nie jest to zabieg, który można wykonać też w krótkim czasie. Pełen proces leczenia implantologicznego może trwać nawet pół roku – mówią stomatolodzy z warszawskiego gabinetu Implant-Art. (implant-art.com.pl). Wszczepianie implantu jest podzielone na kilka etapów.
Pierwszy etap to konsultacja z dentystą, podczas której ustala się dokładny plan leczenia. Stomatolog sprawdza stan jamy ustnej, a następnie ustala plan odbudowy utraconego zęba. Konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub badania tomograficznego. Następnie wykonuje się znieczulenie miejscowe. Kiedy zacznie działać dentysta dokonuje nawiercenia kości, w miejscu gdzie znajdował się utracony ząb. Po nawierceniu kości wszczepia się w nią implant. Po tej procedurze potrzebujemy od 6 do 12 tygodni na zagojenie się miejsca wszczepionego implantu i zrośnięcie się go z kością. Kiedy to nastąpi przechodzimy do kolejnego etapu, którym jest połączenie implantu z łącznikiem. Odpowiada on nie tylko za utrzymanie implantu we właściwym miejscu, lecz także za odpowiednie jej ustabilizowanie, abyśmy mogli normalnie korzystać z protezy, tak jak z prawdziwego zęba.
Podczas oczekiwania na zrośnięcie się implantu z kością możliwe jest zastosowanie uzupełnienia tymczasowego, które zasłoni gojące się dziąsło i implant oraz pozwoli czuć się pewniej.
Kolejny etap polega na wykonaniu wycisku szczęki, aby wykonać porcelanową koronę, którą umieścimy na łączniku. Wykonywana jest ona indywidualnie. Podobnie jak dobierany jest odpowiednio kolor korony, aby wyglądała tak samo jak pozostałe zęby. Gotową koronę mocuje się na stałe do implantu z łącznikiem i od tej pory możemy się już cieszyć pełnym uzębieniem.
Jak więc widzimy wszczepienie implantu stomatologicznego nie jest więc procesem skomplikowanym, ale wymaga od nas cierpliwości. Dodamy też, że zabieg ten jest bezbolesny i nie powoduje większego dyskomfortu. Jeżeli obawiamy się utraty zębów, pamiętajmy o regularnych przeglądach stomatologicznych, które pozwolą nam na bieżąco kontrolować zdrowie jamy ustnej i naszych zębów. Wizyty kontrolne powinny odbywać się co 6 miesięcy.
Artykuł powstał we współpracy z kliniką Implant-Art. z Warszawy