Jak dbać o dłonie zimą?

Dłonie

Jesień oraz zima to pory roku, które nie obchodzą się miło z naszymi dłoniami. Już pierwsze przymrozki czy nawet chłodniejsze dni zwiastują szybkie problemy z przesuszoną, szorstką skórą na dłoniach, której zdarzy się nawet pękać. Jak więc widzimy odpowiednia pielęgnacja skóry naszych dłoni, jest bardzo ważna szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nie należy się jednak przesadnie obawiać, pielęgnacja dłoni nie należy do szczególnie uciążliwych zadań.

Istnieje kilka sposobów, które jeśli zastosujemy w życiu to będziemy mogli się cieszyć miękką, gładką i zadbaną skóra naszych dłoni. Jest to szczególnie ważne dla pań, dla których zadbane dłonie są wizytówką. Ale tak naprawdę, dlaczego stan naszych dłoni pogarsza się w okresie zimowym? Wszystko to ze względu na niewielka ilość gruczołów łojowych. Tłuszcz jest warstwą ochronna naszej skóry, a zmywany jest za każdym razem kiedy myjemy ręce. Dodatkowym czynnikiem determinującym zaczerwienienie się dłoni oraz ich nadmierne przesuszenie jest obecność dużej liczby gruczołów potowych, które zwiększają swoją produkcję w wypadku obniżonej temperatury. Dodatkowo suchość powietrza w nagrzanym mieszkaniu i mamy gotowe suchą i pękającą skórę na dłoniach. Po analizie tego procesu śmiało możemy wyciągnąć jedne logiczny wniosek – skórę dłoni podczas zimy powinniśmy nawilżać częściej niż podczas innych pór roku.

Bardzo duże znaczenie odgrywa dobry krem do rąk. Aby jednak dobrze nawilżał skórę dłoni, nie może odchodzić od pewnych wytycznych. Wybierajmy zatem gęste kremy, nawilżające z dodatkiem gliceryny a także silikonu. Dobrym wyborem będą kremy z dodatkiem masła shea, oleju bawełnianego, olejku z awokado czy mocznika. Krem należy nakładać zaraz po umyciu rąk, gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna. Dzięki temu krem lepiej się wchłonie.

Jeśli twoim dłoniom potrzebny jest natychmiastowy ratunek, ze względu na wysokie przesuszenie, możesz zafundować im maseczkę regenerującą. Istnieje kilka rodzajów masek na dłonie, jednak najbardziej popularne jest moczenie dłoni w ciepłej oliwie z oliwek, do której wlewamy kapsułkę witaminy A+E oraz wciskamy cytrynę. W takim roztworze trzymamy dłonie 15 minut. Po tym czasie powrócą do dawnej kondycji. Szybkim ratunkiem okazuje się też 15 minutowe moczenie dłoni w wodzie po ugotowanych ziemniakach. Potem należy wypłukać ręce w chłodnej wodzie oraz posmarować kremem. W skórę naszych dłoni możemy wmasowywać także różnego rodzaju olejki. Taki masaż zregeneruje skórę naszych dłoni a my poczujemy się bardzo zrelaksowani. Jeśli nie mamy czasu na masaże, połóżmy na dłoniach rozgniecione awokado, wystarczy 10 minut i widoczne efekty gotowe! A ty jak będziesz dbać o wygląd swoich dłoni podczas zimy?

Dodaj komentarz