Czy warto w Polsce oszczędzać?

Oszczędzanie pieniędzy nie zawsze należy do najłatwiejszych rzeczy pod słońcem. Prawda jest taka, że wiele osób w Polsce nie potrafi oszczędzać. Niestety, ale znacząca większość, bo aż 90% Polaków nie posiada absolutnie żadnych oszczędności. Polacy nie potrafią oszczędzać, a ich problemy z tym związane wynikają bardzo często z kultu do przedmiotu. Kult przedmiotu ma swoje podstawy jeszcze w czasach, gdy w zamiast III Rzeczpospolitej, większość Polaków mieszkała w Polsce Rzeczpospolitej Ludowej. To właśnie wtedy pieniądz stracił całą swoją wartość. Wyobraźcie sobie drogie Panie co by było gdybyście szły do sklepu kupić torebkę, miałybyście mnóstwo pieniędzy, a nie byłoby żadnych torebek do kupienia, a jakby była to jakaś szmatława i brzydka.

Lepiej by było postarać się sprowadzić zza granicy i kupować tam produkty. Tak właśnie kiedyś było w Polsce, ponieważ pieniądze były drukowane na masową skalę bez jakiegokolwiek pokrycia. Jeżeli brakowało pieniędzy to rządzący je drukowali, wywołując tym samym hiperinflacje, która prawie zniszczyła cała gospodarkę Polski. Większość osób, która wtedy mieszkała w Polsce organizowała wszelakie produkty na własną rękę i nie zdawali sobie sprawy z tego, że kiedyś przyjdą czasy, że będzie można kupić wszystko. Tak właśnie jest teraz. Kiedy wszedł nowy ustrój, wszystko uległo zmianie i na półkach zaczął widnieć towar to ludzie zaczęli wykupywać sklepy, ponieważ obawiali się, że niedługo znowu coś się zmieni na gorsze.

Jak zacząć oszczędzać?

Dzisiaj ciągle bardzo dużo osób ma pewnego rodzaju syndrom, który pozostał po tamtych czasach. Wynika to przede wszystkim z tego, że wiele osób ciągle nie zmieniło swojego sposobu myślenia i nadal żyje uparcie w tym konsumpcjonizmie. Konsumpcjonizm bardzo często prowadzi do nadmiernego gromadzenia przedmiotów, które wcale nie są wielu osobom potrzebne. Ludzie decydują się na zakup czegoś na co mają ochotę, ale później i tak z tego nie korzystają. W Stanach Zjednoczonych takie zachowanie jest przypisywane najczęściej grupom najmniej zamożnym, a w Polsce to cały czas funkcjonuje.

Dlatego jeżeli chcecie zacząć oszczędzać to przede wszystkim musicie zmienić swój sposób myślenia. Nie można oszczędzać pieniędzy, nadmiernie je wydając. Nawet jeżeli nie kupujecie nadmiernie produktów i ich nie zbieracie to i tak bardzo dużo osób ma tendencje do eksponowania swoim majątkiem, poprzez kupowanie sobie bardzo drogich rzeczy. Kupuje się ich mniej, ale są one bardzo drogie, mimo tego, że można kupić coś taniej to jednak nie robi się tego.

„Stosowanie się do zasady „wydawaj mniej niż zarabiasz” wiążę się z pewnymi nieudogodnieniami. Większość osób zawsze chciałaby wydawać najwięcej jak się da i kupować sobie wszystko co najlepsze. Niestety tak już jest ten świat skonstruowany, że zwyczajnie w świecie bardzo ciężko coś takiego osiągnąć. Osoby bogate się łatwo bogacą, zaś osoby biedne łatwo biednieją. Oczywiście zależy to wszystko od warunków w jakich ludzie żyją, jak się zachowują i od zdefiniowania pojęcia „biedny” i „bogaty”.” – wyczytamy na blogu Własne Finanse.

Gdzie najlepiej oszczędzać?

Oszczędzać można w zasadzie wszędzie, przy każdych zakupach, mniejszych i większych, a nawet nie na zakupach, tylko podczas normalnego funkcjonowania. Prawdziwie oszczędna osoba jest w stanie wszędzie znaleźć jakieś oszczędności. Można to zrobić chociażby podczas robienia prania, mycia naczyń, korzystania z telewizji, czy komputera. Oszczędzać najlepiej na wszystkim, ponieważ im więcej oszczędności tym więcej pieniędzy dzięki, którym można realizować swoje marzenia. Na początku warto zapamiętać o tym, żeby unikać małych wydatków. Jeżeli raz tutaj wydacie 10 złotych, potem gdzieś 5, potem gdzieś indziej 15 i będzie to się Wam tak zbierać i zbierać i zbierać to bardzo możliwe, że bardzo szybko pozbędziecie się ponad 100 złotych, a w zasadzie nic takiego nie kupicie. Zdecydowanie lepiej jest robić zakupy rzadziej, ale żeby one były jasne i sprecyzowane, tak aby kupując konkretne produkty być pewnym tego, że ma to konkretny cel. Wiele osób idzie przejść się po mieście i co chwile kupuje sobie coś do jedzenia i picia, zapominając że w domu mają tego pod dostatkiem i nie chodzi tutaj nawet o jakieś wypady ze znajomymi, bo chyba każda kobieta potrzebuje się czasem wyszaleć, ale lepiej przeznaczyć sobie na takie wypady osobny fundusz.

Dodaj komentarz