Czy jajka są zdrowe?
Przez bardzo długi okres w okół jaj były prowadzone burzliwe dyskusje. Przez ten czas powstało wielu zwolenników oraz przeciwników jajek. Prawda jest taka, że jajka to niezaprzeczalnie produkt, który jest bardzo wartościowy. Jeżeli ktoś nie posiada przeciwwskazań do spożywania jajek to powinien dodać je na stałe do swojej diety. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jajko nie jest równe jajku. Dlatego też zaleca się omijanie jajek z oznaczeniem 3 oraz spożywanie tylko tych najbardziej świeżych. Jajko, które jest świeże, po rozbiciu będzie posiadało dwie bardzo wyraźne warstwy białka o różnej konsystencji, zaś po zanurzeniu w wodzie opadnie ono na dno. Jaja zachowają dłuższych okres ważności, jeżeli do wytłaczanki włoży się je komorą powietrzną do góry, czyli szerszą podstawą.
Warto się jednak zagłębić w ten temat, ponieważ nie jest on tak skomplikowany jakby mógłby się na pierwszy rzut oka wydawać, a mimo wszystko jest on naprawdę bardzo ciekawy. Jajka zawierają naprawdę bardzo dużo składników odżywczych, ale trzeba pamiętać o tym, że ilość jajek musi zostać dostosowana do diety każdej osoby w sposób indywidualny.
Składniki odżywcze w jajkach
Jajko to produkt, który jest bogaty w naprawdę wiele składników odżywczych oraz witamin wszelkiego rodzaju. Według wielu dietetyków oraz specjalistów białko jaja kurzego jest uznawane przez nich za wzorzec białka, a jest to jednoznaczne z tym, że ma naprawdę bardzo pozytywny skład aminokwasów. Białko z jajek jest również jednym z najbardziej przyswajalnych białek jakie można znaleźć, ponieważ aż 90% białka przyswoi się do Waszego organizmu. Jeżeli chodzi o żółtko to znajduje się tam naprawdę mnóstwo wszelkiego rodzaju witamin oraz składników mineralnych. Odnaleźć tam można chociażby:
- Witaminę A
- Witaminę D
- Witaminę E
- Witaminę K
- Witaminę B1
- Witaminę B2
- Niacynę
- Kwas foliowy
- Fosfor
- Siarkę
- Cynk
- Żelazo
W żółtku również można znaleźć luteinę, która chroni Wasza skórę przez niepożądanym działaniem promieni słonecznych, a ponadto wpływa na poprawę wzroku. To nie wszystkie substancje, które znajdują się w żółtku. Można w nim również znaleźć chociażby lecytynę, dzięki której istnieje szansa na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ zapobiega ona odkładaniu się tłuszczu oraz cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych.
Ilość cholesterolu w jajku
Białko jajek jest wolne cholesterolu, za to znajduje się on w żółtku jaj, a jest go tam dokładnie 215 miligramów. Jest to niewiele mniej niżeli wynosi dzienne zapotrzebowanie człowieka. Większość osób uważa, że cholesterol to wróg każdego człowieka i trzeba go unikać jak najbardziej się tego da, a prawda jest jednak w zasadzie inna. Wynika to z tego, że cholesterol jest związkiem, który jest bardzo ważnym składnikiem jeżeli chodzi o błony komórkowe i prawda jest taka, że bez cholesterolu nie mogłaby funkcjonować żadna komórka. Stan serca tak naprawdę nie jest tak zależny od cholesterolu jak to się przyjęło, zdecydowanie bardziej wpływa na niego geny, tryb życia, nałogi, a nie sam cholesterol. Niewielkie wahania cholesterolu mogą być ponadto regulowane przez organizm człowieka, który jest w stanie sobie sam z tym poradzić. W sytuacji, kiedy dostarczycie do organizmu więcej cholesterolu, niż on sam tego potrzebuje, spowolni on w tym momencie własną syntezę.
Ile możesz jeść jajek w tygodniu?
Specjaliści ciągle zmieniają zdanie na ten temat. Na dzień dzisiejszy Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywać nawet do 10 jajek w ciągu tygodnia, zaś z drugiej strony Amerykańskie Stowarzyszenie Zapobiegania Chorobom Serca nie zaleciło żadnego limitu. Wiele osób może się zdziwić i zapytać, a dlaczego tak się stało. Odpowiedź jest prosta, ponieważ nie istnieją żadne wiarygodne badania, które mogłyby jasno potwierdzić, aby nawet codzienne spożywanie jajek miało jakikolwiek spływ na podwyższenie cholesterolu oraz trójglicerydów, które znajdują się we krwi.
Nie kupuję z chowu klatkowego. Taki chów powinien zostać zakazany.