Czy bulimia jest wielkim problemem?

Dla osób, które cierpią na bulimię, jest to jedyna rzecz stała w ich życiu. W momencie kiedy atakuje ich stres oraz słabości to jedzenie właśnie pozawala im zwalczyć te problemy, jednak trwa to tak naprawdę chwilę i przynosi ulgę na naprawdę bardzo krótki czas. Później pojawia się wstręt oraz obrzydzenie do siebie. Tak właśnie wygląda bulimia, czyli straszna choroba, która dotyka bardzo wiele młodych osób, głównie kobiet.

Coraz więcej młodych kobiet, które cierpi na bulimie nawet nie jest w stanie przypomnieć sobie momentu, kiedy to jadło normalny posiłek. Wynika to z tego, że podczas posiłki po prostu jedzą na umór, w żadne sposób się nie kontrolując. Wiele osób, które cierpi na bulimie od bardzo dawna wiąże jedzenie z emocjami. Z początku zawsze to zaczyna się w sposób bardzo niewinny, ponieważ takie osoby jedzą w momentach, kiedy dzieje się coś stresującego. Na początku są to przede wszystkim złe oceny w szkołach, kłótnie z bliskimi, czyli sytuacje stresujące dla młodych osób. Początki zawsze są w takich przypadkach niewinne, ale mimo wszystko i trzeba zdać sobie jasno sprawę z tego, że wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tego co w ich życiu się dzieje. W większości przypadków na bulimie zaczynają cierpieć dziewczęta w młodym wieku, które zawsze były nieco z tyłu i na uboczu reszty klasy. W wielu klasach często panują podziały na grupę dzieci, która szydzi z innych i na tych szydzących. Większość cierpiących na bulimie znajduje się w tej pierwszej grupie.

To właśnie w jedzeniu odnajdują one pocieszenie. Osoby, które są wrażliwe i bardzo emocjonalne z tego względu, że łatwo im sprawić przykrość odnajdują pocieszenie w jedzeniu. Często nawet nie zwracają specjalnej uwagi na to co jedzą, ważne aby jeść jak najwięcej i zapomnieć o tym co się dzieje w okół nich. Takie zachowanie ostatecznie prowadzi do znacznego przybierania na wadze. Niestety, ale na samym jedzeniu się tutaj nie kończy, z czasem przychodzi również wymiotowanie. Osoby, które nie są w stanie jeść i pragną tego, aby wrócić do normalności zaczynają wywoływać u siebie wymioty. Już na tym etapie jedzenie przynosi ulgę, jednakże tylko chwilową, ponieważ człowiek zaczyna czuć wtedy do siebie wstręt oraz obrzydzenie. Dobijają się one tym faktem, że nie są w stanie zapanować nad sobą, a to w ich oczach czyni ich żałosnymi osobami. Dla wielu osób wymiotowanie jest początkowo czymś relatywnie prostym i skutecznym, jednak okazuje się, że niesie za sobą fatalne skutki.

Bulimik również ma uczucia

Wielu terapeutów jest zdania, że bulimia bierze swoje początki właśnie z nadmiernego krytykowania osób cierpiących na tę schorzenie. Większość osób cierpiących na bulimię doświadczyło właśnie tego typu problemów. Wiele osób, które nie były nigdy bulimikami zapewne niejednokrotnie rzucało się na jedzenie, albo sięgały po coś co w zasadzie nie było dla nich korzystne, ale wiedziały one, że mają potrzebę aby to zjeść. Po pewnym czasie zaczyna się mieć wyrzuty sumienia, jeżeli zaczyna się to robić bez hamulców, ponieważ człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że jest to coś co mu szkodzi. U niektórych osób tego typu stany dotyczą papierosów, alkoholu, albo narkotyków, a u bulimików dotyczą właśnie jedzenia. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że częstotliwość oraz to w jaki sposób spożywa się pokarm może być dla takich osób naprawdę groźne. Wszelkiego rodzaju skrajne obsesyjne stany są objawem problemów psychicznych, obojętnie to czego one dotyczą. Wynika to często z braku akceptacji, kompleksów, czy też nadmiernego dążenia do perfekcji, albo sukcesu.

Osoby, które cierpią na bulimię warto zachęcać do tego, aby zwróciły się one po pomoc do specjalisty, ale mimo wszystko trzeba pamiętać o tym, żeby podczas takiej rozmowy trzymać się kilku zasad. Bulimik to osoba, która jest bardzo wrażliwa, a co za tym idzie łatwo ją zranić. One same siebie cały czas krytykują, dlatego też nie ma sensu dolewać oliwy do ognia, ponieważ to im w żaden sposób nie pomoże. Osobom cierpiącym na bulimię powinno się zapewnić poczucie akceptacji, dzięki czemu mogą się one bardziej otworzyć. Rozmawiając z osobą, która jest chora powinno przede wszystkim posługiwać się faktami oraz pokazywać jakie to niesie za sobą niebezpieczeństwo. Zwłaszcza powinno omówić się temat związane z problemami układu pokarmowego.

Dodaj komentarz