Coraz więcej kobiet pije alkohol w ciąży!

Statystyki dotyczące spożywania alkoholu przez kobiety wskazują, że wskaźnik kobiet pijących regularnie alkohol drastycznie rośnie. Wiele młodych kobiet rozpoczyna spożywanie alkoholu jeszcze w trakcie nauki. Na studiach bardzo często można spotkać się z wzorcem picia alkoholu, aż do upijania się. Upijanie się podczas weekendowych zabaw jest na porządku dziennym. Takie zachowanie może bardzo łatwo prowadzić do uzależnienia się od alkoholu. Dodatkowo w późniejszym wieku wiele kobiet miewa problemy ze zrezygnowaniem z picia alkoholu. W ten sposób rośnie również liczba kobiet, które spożywają alkohol również w okresie ciąży.

Skutki picia alkoholu w ciąży

Jak wskazują badania do spożywania alkoholu w ciąży przyznaje się co ósma kobieta. Spożywanie alkoholu w ciąży wiąże się z wieloma mitami. Do takich można zaliczyć stwierdzenie, że czerwone wino jest w stanie poprawić morfologię krwi. O ile z taka sytuację spotkać można się u przeciętnej osoby, o tyle w ciąży wpływ nawet lampki wina na rozwój dziecka może być katastrofalny. Podobnie spożywanie piwa, która często nie jest traktowane jako alkohol ze względu na niską jego zawartość może przekształcić się w problemy dziecka zarówno w okresie rozwojowym jeszcze w łonie matki, jak też już po urodzeniu. Nawet, jeśli piwo jest w stanie wspomagać laktację to negatywne skutki jego oddziaływania na rozwój dziecko w łonie matki są dużo poważniejsze.

Co może powodować spożywanie alkoholu w ciąży?

Skutki spożywania przez matki alkoholu w ciąży, zwłaszcza w sposób regularny lub nadmierny mogą być dla dziecka bardzo poważne. Po pierwsze dzieci takich matek często rodzą się z niską wagą. Obniżona bywa odporność dziecka. Pojawiać się mogą deformacje ciała i twarzy, małogłowie. Do problemów, które mogą pojawić się u dzieci już po urodzeniu można zaliczyć opóźnienie w wzrostu, trudności w zapamiętywaniu, myśleniu, przetwarzaniu informacji, jąkanie się czy problemy z artykułowaniem słów. Wiele problemów może objawiać się w późniejszym okresie życia dziecko. Do takich problemów można zaliczyć nieumiejętności rozwiązywania problemów, brak umiejętności radzenia sobie w sytuacjach społecznych, zmienność nastrojów, nadpobudliwość a nawet impulsywność. Dziecko matki spożywającej alkohol w ciąży znacznie częściej może cierpieć na problemy z sercem, nerkami, wzrokiem, słuchem. Wiele problemów objawia się w okresie nauki, gdy dziecko miewa problemy z myśleniem abstrakcyjnym, koncentracją uwagi, uczeniem się.

Najczęstsze mity i fakty dotyczące alkoholu w ciąży

Czerwone wino, jak każdy alkohol działa toksycznie na płód. Picie alkoholu zwiększa ryzyko poronienia lub wczesnego porodu. Picie alkoholu jest w stanie zaszkodzić dziecku w każdym okresie ciąży. Nie jest prawdą, że alkohol negatywnie działa na dziecko jedynie w pierwszym okresie ciąży. W okresie rozwoju płodu skutki spożywania alkoholu mogą być znacznie bardziej poważne, niż przy spożywaniu alkoholu w pierwszym trymestrze ciąży. Alkohol jest szkodliwy w każdym momencie ciąży. Alkohol może prowadzić do płodowego zespołu alkoholowego, które może oddziaływać na dziecko przez cały okres jego życia, czyli również w dorosłym życiu.

Dodaj komentarz