Jak utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi?
Utrzymać ciśnienie na odpowiednim poziomie jest łatwiejsze niż może się to wydawać. Wystarczy prowadzić odpowiedni tryb życia, stosować się do zaleceń lekarzy i w razie konieczności przyjmować odpowiednie leki, a nadciśnienie nie będzie nam groziło. A jednak co trzecia osoba z nadciśnieniem ma problem z jego leczeniem. Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi oraz jak obniżyć zbyt wysokie?
Ciśnienie w granicach normy
Prawidłowe ciśnienie krwi dorosłego człowieka wynosi 120/80 mm Hg. Jest to najbardziej optymalny wynik i jego większe lub mniejsze wartości wcale nie oznaczają nieprawidłowego ciśnienia, pod warunkiem, że mieszczą się w granicach normy. Norma z kolei wynosi 120-129/80-84 mm Hg. Wyróżnia się także prawidłowe wysokie ciśnienie w granicach 130-139/85-89 mm Hg i jeśli dana osoba ma takie przez całe swoje życie i nie powoduje ono żadnych dolegliwości, jest to prawidłowa wartość dla tej konkretnej osoby. Jednak jakiekolwiek częste wahania ciśnienia, duże skoki oraz utrzymujący się zbyt wysoki jego poziom są już szkodzące dla układu krążenia, zdrowia całego organizmu i życia człowieka.
Skutki nadciśnienia
Jeśli w układzie krążenia panuje wciąż podwyższony poziom ciśnienia tętniczego, najczęściej oznacza to nadciśnienie tętnicze, które jest już chorobą układu krążenia. Nawet jeśli chory nie odczuwa dolegliwości z nim związanych. Objawy związane z nadciśnieniem to zawroty głowy, uderzenia gorąca, potliwość, bezsenność, duszność i często szum w uszach. Choroba ta skutkuje szybkim rozwojem miażdżycy, choroby wieńcowej, udaru oraz zawału serca, jak też przerostu lewej komory serca, tętniaków aorty oraz tętnic obwodowych. Z nadciśnieniem ma duży związek niewydolność nerek oraz uszkodzenia wzroku. Choroby te mogą się rozwijać latami lub szybciej. Jednak najszybciej postępują w przypadku bardzo wysokich skoków ciśnienia, które w bardzo krótkim czasie mogą doprowadzić do zawału, niewydolności układu krążenia, a nawet rozwarstwienia aorty.
Jak utrzymać prawidłowe, a jak obniżyć wysokie ciśnienie?
Największy wpływ na prawidłowe ciśnienie krwi w naszym organizmie jest kondycja naczyń krwionośnych. Jeśli prowadzimy zdrowy i aktywny tryb życia, żyły i tętnice są elastyczne i dostosowują się do ilości krwi, jaka w nich płynie. Jeśli naczynia krwionośne tracą tą elastyczność, w miarę wzrostu objętości krwi wzrasta jej ciśnienie. Zdrowa dieta ma na celu nie tylko utrzymanie prawidłowej ilości krwi, ale też dbanie o dobry stan naczyń. Pierwszym zadaniem będzie więc zrezygnowanie z soli, która zawiera chlorek sodu zatrzymujący wodę w organizmie, a przez to również w krwi. Nadciśnieniu sprzyja także palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz ogólnie niezdrowa dieta, otyłość i brak aktywności fizycznej.
MegaRed, czyli Kwasy Omega 3 na dobrą kondycję tętnic
Odpowiednia dieta jest podstawą przy obniżaniu zbyt wysokiego ciśnienia oraz utrzymaniu prawidłowego. Powinny się w niej znaleźć produkty, które uelastyczniają naczynia krwionośne i dbają o ich odpowiednią średnicę. Jedne z ważniejszych to kwasy tłuszczowe Omega 3, które obecne są przede wszystkim w oleju lnianym i tłustych rybach morskich. W naszym kraju niestety spożycie i dostępność tych produktów jest niewystarczająca, dlatego warto przyjmować odpowiednie suplementy diety, zawierające optymalną ilość Kwasów Omega 3, np. produkty MegaRed Omega 3 Krill Oil. Zawierają one 100% oleju z kryla antarktycznego, który bogaty jest w dobre kwasy tłuszczowe Omega 3, w bardzo dobrze przyswajalnej formie fosfolipidów. Dzięki swojej budowie przyczyniają się one do prawidłowego ciśnienia krwi, działają przeciwzapalnie, korzystnie na cały układ krążenia oraz dbają o dobry poziom cholesterolu. Mają też pozytywny wpływ na przywrócenie i utrzymanie elastyczności tętnic, a przy tym prawidłowego ciśnienia krwi.