Jak uchronić się przed wypadaniem włosów?
Problem wypadających włosów może dotyczyć każdego. Duże znaczenie mają tu predyspozycje genetyczne, jednak to styl życia bywa decydujący o kondycji włosów. Co ma wpływ na wypadanie włosów? I jakie są sposoby na zwiększenie ich ilości i poprawienie kondycji?
Codziennie tracimy około 50-100 włosów. Gdy ocenisz, że na szczotce zostaje ich znacznie więcej niż zwykle, a stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas (około dwóch miesięcy), wówczas warto porozmawiać o tym z dermatologiem. Jest wiele przyczyn, które mogą powodować wypadanie włosów. Diety eliminacyjne oraz te z ograniczoną liczbą spożywanych kalorii skutkują zwiększoną łamliwością i wypadaniem włosów, ponadto staje się one matowe i kruche. Podobny skutek mają intensywne codzienne zabiegi, jak suszenie, prostowanie czy stosowanie obciążających preparatów do stylizacji włosów. Niekiedy wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym, np. po porodzie. Jedną z istotnych przyczyn są także choroby (np. anemia, choroby nowotworowe, infekcje z wysoką gorączką) i zaburzenia gospodarki hormonalnej (m.in. niedoczynność tarczycy, niedobór estrogenów). Przyjmowanie niektórych leków także sprzyja zmniejszeniu ilości włosów – szczególnie u kobiet. Można tu wymienić leki na nadciśnienie tętnicze, te obniżające poziom cholesterolu czy preparaty przeciwtrądzikowe. Jak sobie radzić z tym problemem?
Domowe sposoby
Przede wszystkim warto włączyć do diety produkty, które zawierają składniki dobroczynne dla kondycji włosów. Spożywaj codziennie nienasycone kwasy tłuszczowe, np. w postaci oliwy z oliwek, pestek z dyni lub słonecznika. Uzupełniaj jadłospis o produkty o wysokiej zawartości żelaza, selenu i cynku – włącz do niego ryby, owoce i warzywa.
Po drugie – zastanów się, na ile możesz ograniczyć lub wyeliminować użycie suszarki i prostownicy w codziennej pielęgnacji. Wysoka temperatura bardzo osłabia włosy i w dużej mierze przyczynia się do ich zwiększonego wypadania. Pomocne będzie też skrócenie włosów co pewien czas o kilka centymetrów.
Po trzecie – stosuj domowe sposoby na odżywienie włosów – maseczki, płukanki i odżywki. Produkty, które mogą poprawić kondycję włosów to m.in.: jajka, czarna rzodkiew, drożdże, oliwa z oliwek, tatarak, pokrzywa.
Po czwarte – spróbuj ograniczyć niekorzystne czynniki środowiskowe w swoim otoczeniu. Smog, niska i wysoka temperatura, wilgoć, klimatyzacja, zanieczyszczenia – to wszystko działa negatywnie na kondycję włosów. Pamiętaj o aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – to pozwoli dotlenić organizm, a to nie pozostaje bez znaczenia na stan cebulek włosowych.
Profesjonalna pomoc
W aptece dostępne są profesjonalne preparaty zapobiegające wypadaniu włosów oraz te stymulujące porost nowych włosów. Przyjmują różne formy: tabletek, płynów, szamponów lub – cieszących się dużą popularnością dzięki swojej skuteczności – ampułek (np. Vichy Dercos Neogenic) do wcierania w skórę głowy.
Inną opcją jest poddanie się zabiegowi mezoterapii skóry głowy, która polega na śródskórnym podawaniu preparatów leczniczych w celu pobudzenia metabolizmu, stymulacji produkcji kolagenu i elastyny oraz poprawy krążenia bezpośrednio w skórze głowy. Ma to wzmocnić włosy, zapobiec ich wypadaniu oraz stymulować wyrastanie nowych.