Problem z nietrzymaniem moczu
Nietrzymanie moczu to problem, który może dotknąć wiele osób, niezależnie od wieku. Będąc nawet młodą kobietą, można mieć z tym problem. Jest to kwestia bardzo wstydliwa i dotyka sporą grupę społeczeństwa. Ludzie wstydzą się tego tematu tak bardzo, że nawet nie rozmawiają o nim ze swoim lekarzem. Ponad 50 procent pacjentów, których dotyka problem nietrzymania moczu wcale nie dotyka tego tematu. Większość kobiet sądzi, że jest to element starzenia się, jednak nie jest to prawdą. Pacjentki nawet bagatelizują problem gdy w moczu pojawia się krew. Przy okazji wmawiają sobie, że to nic takiego, że to może w minie, w swoim czasie. Trudno rozmawiać o takich problemach z lekarzem. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których panuje pośpiech i nikt nie ma na nic czasu. A jednak tego typu rozmowa wymaga cierpliwości i intymnej atmosfery, o którą bardzo trudno, gdy na korytarzu czekają kolejni pacjenci.
Nietrzymanie moczu utrudnia życie
Na świecie problemy z trzymaniem moczu uważa się za jeden z najczęściej występujących przewlekłych chorób u kobiet. Często jest walczyć z tą chorobą, zwłaszcza że utrudnia życie w wielu momentach, powodując przy tym wstyd, zażenowanie i hamuje naturalne reakcje. Strach przed kichnięciem, lęk przed podnoszeniem czegoś cięższego, czy obawy związane ze zbytnim śmianiem się. Ponieważ tego typu sytuacje mogą doprowadzić do nieprzyjemnego incydentu.
Nietrzymanie moczu u młodych kobiet
Problem z trzymaniem moczem nie jest zarezerwowany jedynie dla kobiet po menopauzie. Mimo tego, że jest to w głównej mierze sprawa dotycząca kobiet po czterdziestym roku życia, nie oznacza wcale, że młodsze kobiety nie mają wcale z tym problemu. 12% kobiet, w wieku 30-39 lat cierpi na nietrzymanie moczu. Im kobieta jest starsza tym większe prawdopodobieństwo, że dotknie ją ten problem. Według niektórych badań można stwierdzić, że po 60 roku życia ponad połowa kobiet ma problem z prawidłowym oddawaniem moczu. Jednak większość lekarzy podejrzewa, że statystyki są i tak zaniżone, z racji tego, że większość kobiet, głównie w młodym wieku, wstydzi się mówić o tym problemie, mając nadzieje, że samo to minie. Zaś starsze kobiety utwierdzają się w przekonaniu, że jest to normalne w ich wieku.
Rodzaje nietrzymania moczu
Specjaliści wyróżniają trzy przewlekłe rodzaje nietrzymania moczu. Pierwszym z nich jest nietrzymanie moczu z nagłym parciem. Ma on miejsce w głównej mierze podczas nagłego napięcia powłok brzusznych, gdy w jamie brzusznej następuje szybki wzrost ciśnienia, czyli w takich sytuacjach jak kichnięcie, śmiech, kaszel czy podnoszenie dziecka. Ponadto wyróżnia się jeszcze wysiłkowe nietrzymanie moczu, jest to najpowszechniejszy problem wśród kobiet oraz w wyniku przepełnienia. Drugi rodzaj oznacza, że do niekontrolowanego wypływu moczu dochodzi podczas czynności jak bieganie, praca, fizyczna, wchodzenie po schodach. Każda forma aktywności, w której może nastąpić szeroki rozstaw nóg może również objawić się nietrzymaniem moczu. Trzeci problem dotyczy w głównej mierze mężczyzn, którzy cierpią na problemy z prostatą, w wyniku czego nie są w stanie oddać jednorazowo całego moczu, tylko rozciągane jest to w czasie, a co za tym idzie następuje bezwiedny wyciek pomiędzy wizytami w toalecie.
Jak sobie radzić z problem nieprawidłowego trzymania moczu?
Chcąc nie chcąc osoba, która cierpi na schorzenie związane z nieprawidłowym trzymaniem moczu, w pierwszej kolejności musi udać się do specjalisty i porozmawiać z nim o tym problemie. Trzeba wykluczyć możliwe choroby, które mogą wywoływać tego typu reakcje organizmu. Lekarz zapewne nakaże wykonanie laboratoryjnego badania moczu. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się czy pacjentka nie cierpi na żadną infekcje dróg moczowych. Prawdopodobieństwo jest duże, gdy oddawaniu moczu towarzyszy ból, lub pieczenie. W głównej mierze zjawisko infekcji może dotyczyć młodych kobiet, które prowadza aktywne życie seksualne. Jednak jeżeli badania niczego nie wykazały.
To trzeba wykonać badanie ginekologiczne. Istnieje duża możliwość, że kobiety po porodzie w wyniku niestosowania się do zaleceń lekarzy mają obniżoną macicę, która naciska na pęcherz i wyciska z niego niewielkie ilości moczu. Kobietom zalecane jest również wykonanie badania USG układu moczowego oraz samego pęcherze i zrobienie ogólnych badań krwi, które pomogą w wykluczeniu wszystkich możliwości i znalezienie odpowiedzi na problem.