Po czym poznać produkty ekologiczne?
Produktami ekologicznymi nazywane są takie artykuły, które cechują się tym, iż ich negatywny poziom oddziaływania na środowisko został w jak największy sposób ograniczony, bądź też wcale go niema. Jedzenie ekologiczne ma swój początek w gospodarstwach ekologicznych i wytwarza się je bez pomocy nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin i antybiotyków. Warto zauważyć, że produkcja ekologicznej żywności powinna cechować się tym, iż jej wpływ na środowisko naturalne będzie jak najmniej uciążliwy. Wszystkim osobom, które chciałyby zakupić produkty ekologiczny ułatwiono tę kwestię poprzez utworzenie odpowiedniego oznakowania ekologicznego, które jasno wskazuje jaki dokładnie jest tenże produkt.
Czym jest żywność ekologiczna?
Pożywienie ekologiczne jest najczęściej wybierane przez takie osoby, które starają się dbać o swoje zdrowie. Bardzo duże grono osób ze względu na modę i otaczających ich ludzi decydują się na zakup ekologicznych produktów i zdarzają się też takie sytuacje, ze nie zawsze do końca zdają sobie sprawę z tego co tak naprawdę kupują. Dlatego też warto wspomnieć, iż ekologiczna żywność to nic innego jak produkty, w których podczas procesu produkcyjnego nie zostały użyte żadne konserwanty, barwniki czy dodatki smakowe. Produkty ekologiczne muszą być produkowane z użyciem odpowiednich składników. Wszelkiego rodzaju owoce, warzywa czy ziarna, które posłużą do wytwarzania danych produktów, nie mogą posiadać w sobie żadnego rodzaju sztucznych nawozów czy też pestycydów. Dodatkowo muszą być uprawiane w ekologicznych gospodarstwach. Warto zauważyć, że przepisy dotyczące ekologicznej uprawy są bardzo restrykcyjne.
Zanim żywność zostanie uznana za ekologiczną to musi ona spełnić kilka warunków. Wszystkie produkty muszą pochodzić z pola, na którym nie używano środków służących do chronienia roślin oraz nawozów sztucznych przez minimum okres trzech lat. Każdy z produktów ekologicznych trzeba przechowywać oraz przetwarzać w zgodzie z jasno opisanymi standardami.
Żywność ekologiczna musi charakteryzować się:
- Nieszkodliwym dla środowiska procesem wytwarzania
- Nietoksycznymi surowcami użytymi do produkcji
- Produktami i składnikami, które nie były testowane na zwierzętach
- Minimalistycznym opakowaniem produktu
- Możliwością ponownego wykorzystania opakowania
- Jak największą oszczędnością energetyczną przy każdym etapie produkcyjnymi
- Symbolami ekologicznymi
Wysokojakościowa żywność zdobywa coraz większą popularność na całym świecie, zwłaszcza ta, która została wytworzona pod ścisłą kontrolą i posiada odpowiednie certyfikaty, czyli to nic innego jak właśnie pożywienie ekologiczne. Z tychże względów postanowiono w krajach Unii Europejskiej wprowadzić odpowiedni system kontroli i certyfikacji odpowiedzialny za oznaczenie produktów ekologicznych. Za pomocą graficznego oznaczenia ukazuje się to, iż dany produkt został stworzony w zgodzie ze standardami ekologicznymi obowiązującymi w Unii Europejskiej, a wspólnotowym symbolem określającym to, jest „Rolnictwo ekologiczne”, które musi zostać umieszczone na etykiecie opakowania ekologicznej żywności.
Każda etykieta powinna posiadać odpowiednie informacje:
- Numer wraz nazwą odpowiedniej jednostki przyznającej certyfikaty, której jest podległy producent
- Adres oraz nazwę producenta i nazwę produktu
Na etykiecie można również umieścić:
- Symbol graficzny „Rolnictwo ekologiczne”
- Napis „Rolnictwo ekologiczne – system kontroli WE”
W momencie, gdy weźmiecie do ręki produkt w sklepie, który został oznaczony w takowy sposób to będziecie mogli być pewni, iż jest to produkt w pełni ekologiczny, czyli:
- Minimum 95% składników w tak oznaczonym produkcie zostało wytworzonych za pomocą metod naturalnych
- Każdy z produktów był odpowiednio nadzorowany podczas procesu produkcyjnego i przygotowania, stosując do tego przyjęte normy
- Produkt można uzyskać poprzez zakupienie go w sposób bezpośredni u producenta, bądź też w zamkniętym, zabezpieczonym i oznakowanym opakowaniu w punkie sprzedaży
- Wszelkie informacje dotyczące tego przez kogo, gdzie oraz jak został stworzony dany produkt widnieją na etykiecie
Tymże symbolem graficznym można posługiwać się do oznaczania wszystkich produktów pod warunkiem, że gospodarstwo posiada certyfikat ekologiczności, bądź posiada go producent żywnościowy. Warto zauważyć, że nie każdy produkt, który możecie zakupić w alejce ze zdrową żywnością jest produktem ekologicznym. Zdarza się bardzo często, iż nazwa wprowadza sporo zamieszania i taki właśnie jest jej cel, ponieważ jest to zwykły zabieg marketingowy. Każdy produkt ekologiczny jest wzbogacony o odpowiedni certyfikat, który jest w stanie jasno określić, iż dane produkty są w pełni bezpieczne i to nie tylko pod względem produkcji, ale również transportu i przechowywania.
Wszystkie certyfikaty muszą spełniać normy, które zostały wytyczone przez Unię Europejską i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Warto zauważyć, że produkcja żywności podlega kontroli minimum raz na rok. W sytuacji, gdy dojdzie do wykrycia uchybień od zasad, osoba odpowiedzialna za sprzedaż, bądź produkcje poza utratą dobrej opinii jest zobligowana do zapłaty wysokiej sumy pieniędzy na uiszczenie kary.
Kto powinien interesować się żywnością ekologiczną?
Ekologiczne pożywienie można znaleźć w głównej mierze w sklepach ze zdrową żywnością, bądź w sklepach poświęconych produktom ekologicznym. Coraz częściej jednak można dostrzec produkty ekologiczny w standardowych marketach. Warto też zauważyć, że w dzisiejszych czasach można też zakupić artykuły ekologiczne za pomocą sklepów internetowych. Ze względu na swoje zdrowie warto w takiej sytuacji zdecydować się na to, aby z nich korzystać. Bardzo wielu lekarzy zwraca uwagę na to, iż jedzenie produkowane bez zastosowania konserwantów, pestycydów oraz innych chemicznych środków jest o wiele lepsza niżeli żywność wysoko przetworzona i to z wielu różnorakich względów. Eksperci są zdania, iż bardzo duża liczba chorób cywilizacyjnych ma swoje podłoże właśnie w szkodliwych substancjach chemicznych, które znajdują się w dzisiejszym pożywieniu. Na wskutek ich działania powstają nowotwory i alergie. Pożywienie ekologiczne musi zostać przygotowane tak, aby posiadało w sobie jak największą ilość wartości odżywczych oraz witamin. Żywność ekologiczna, czyli naturalna może być jedzona przez wszystkie osoby, niezależnie od wieku czy aktualnej diety. Ludzie cierpiący na cukrzycę mogą zdecydować się na spożywanie takich ekologicznych produktów jak chociażby bezglutenowe ciasteczka czy powidła bez cukru. Żywność ekologiczna powinna być już podawana dzieciom, tak aby przyzwyczajać ich organizm do najwyższej jakości pożywienia.