Antyperspirant i dezodorant. Fakty i mity
Wiedza społeczeństwa na temat dezodorantów i antyperspirantów jest bardzo niejednorodna. Powszechnie wiadomo, że są to kosmetyki zagrażające nadmiernemu poceniu się. Jednak szkodzą one środowisku naturalnemu. Prawda, czy fałsz? Nad tym, co jest faktem, a co najzwyklejszym wymysłem zastanawialiśmy się razem ze specjalistami z www.garnier.pl.
- Dezodorant a antyperspirant? To to samo! Mit. Mimo iż nazwy “dezodorant” i “antyperspirant” nagminnie używane są zamiennie, oznaczają dwa zupełnie różne kosmetyki. Dezodoranty posiadają substancje przeciwbakteryjne i środki zapachowe, które jedynie maskują krępujący zapach potu. To produkty, które ograniczają wyłącznie powstawanie bakterii, a nie przykrej wonii. Całkiem inaczej jest z antyperspirantami, czyli preparatami, które znacznie ograniczają pocenie się. Dzięki substancjom zwalczającym drobnoustroje i związkom organicznym ograniczającym potliwość, antyperspiranty są w stanie hamować nadmierną pracę gruczołów łojowych. Dezodorant i antyperspirant to nie synonimy!
- Dezodoranty zagrażają środowisku. Mit. Może kiedyś tak sądzono, jednak dzisiaj wiele instytucji proekologicznych dba o to, aby wszelkie kosmetyki były stworzone w sposób nieszkodliwy dla środowiska.
- Po użyciu antyperspirantu nie można się opalać. Mit ten powstał z obawy przed powstawaniem przebarwień na skórze. Jednak po wprowadzeniu zakazu o wypuszczaniu na rynek kosmetyków fototoksycznych w sklepach, drogeriach i aptekach pojawiają się już wyłącznie bezpieczne antyperspiranty.
- Antyperspirantu używa się na osuszoną skórę. Fakt. Antyperpirant w kontakcie z wilgocią traci swoją skuteczność. Aplikacja tego produktu na suchą skórę gwarantuje doskonałe działanie substancji aktywnych przenikających do gruczołów łojowych.
- Antyperspiranty i dezodoranty powodują raka. Mit. Dawniej uważano, że glin (aluminium) jest czynnikiem rakotwórczym, a przez to, że wykorzystywano go do produkcji antyperspirantów i dezodorantów, spodziewano się, że przeniknie do głębokich warstw skóry i wywoła chorobę. Jak się okazało, najnowsze badania wykluczyły powyższe hipotezy, a lekarze zapewnili, że tego typu kosmetyki nie są kancerogenne. Nieprawdą jest, że jedynie dezodoranty i antyperspiranty bez aluminium nie zagrażają naszemu zdrowiu.
- Antyperspirant podrażnia wrażliwą skórę. Fakt. Osoby z wrażliwą skórą powinny rozsądnie wybierać kosmetyki. W zwykłym antyperspirancie mogą występować substancje, które mogą podrażnić delikatną skórę. Jednak dzisiaj ten problem jest zminimalizowany. Na rynku istnieje cała masa produktów powstałych z myślą o takich klientach. Dlatego też każdy, niezależnie od rodzaju skóry, może wybrać najlepszy antyperspirant dla siebie.
- Antyperspiranty i dezodoranty zaburzają procesy termoregulacji. Mit. Są to kosmetyki przeznaczone wyłącznie do stosowania w okolicach pach. A w pachwinach znajduje się jedynie 1% z wszystkich gruczołów łojowych naszego organizmu. Jak dowiedziono naukowo, atyperspiranty nie wpływają na stopień naszej ciepłoty i w żadnym stopniu nie zaburzają procesów termoregulacji.
- Wszystkie dezodoranty zostawiają plamy na ubraniach. Mit. Zdarza się, że kosmetyk może pozostawić biały ślad na bluzce, jednak istnieją już dezodoranty, które w ogóle nie brudzą ubrań. Ponadto, jeśli odczeka się chwilę po jego nałożeniu i pozwoli się wchłonąć składnikom aktywnym, białe plamy na pewno nie będą naszym problemem.
- Antyperspiranty wywołują zaburzenia wydalania toksyn z organizmu. Mit. Pocenie się to proces, który kontroluje termoleguralcję organizmu. Wraz z potem nie wydala się żadnych toksyn, tak więc stosowanie antyperspirantów ograniczających pracę gruczołów łojowych, nie wpływa na zaburzenia wydalania toksyn z organizmu.