Alergia na wodę – mit czy prawda?

Od wielu lat w świecie naukowym słyszano opowieści na temat tego, że woda wywołuje u niektórych ludzi alergię. Wszyscy podchodzili do tego dość sceptycznie. Dzisiaj jest już jednak pewne, że alergia na wodę jest prawdą, a nie mitem. Jak to się dzieje, że zwykła woda z kranu może powodować alergię i jak sprawdzić, czy posiadamy taką alergię? Przede wszystkim nie należy się stresować na zapas, bo alergię na samą wodę posiada tylko kilkadziesiąt osób na świecie – jak na razie odnotowano tylko tyle przypadków, chociaż jest ich z pewnością znacznie więcej. Wystarczy, że objawy będą nieco mniej charakterystyczne i dana osoba będzie je bagatelizować. Takich osób jest sporo. Aby zrozumieć cały mechanizm alergii na wodę, trzeba zacząć ogólnie od tego, czym jest sama alergia.

Alergia jest specyficzną reakcją, która zachodzi w naszym organizmie. Każdy posiada układ immunologiczny, który ma za zadanie chronić nasz organizm przed działaniem patogenów – wirusów, bakterii, grzybów i innych. W XXI wieku ludzie jednak bardzo dbają o swoją higienę, można nawet powiedzieć, że za bardzo, a to doprowadziło do rozwoju alergii, które wcześniej nie były nawet znane, a jeśli istniały to były taką rzadkością, że w dokumentach medycznych w ogólne tego nie zapisywano. W wyniku nadmiernego dbania o swoją higienę, organizm zaczął atakować cząsteczki, które wcale nie są niebezpieczne. Po prostu – stał się nadwrażliwy, a u niektórych nawet hiperwrażliwy. Najczęstsze są alergie skórne i pokarmowe, chociaż rodzajów alergii jest obecnie cała masa.
Jak może dojść do powstania alergii na wodę? Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na to, co może oddziaływać na naszą skórę, bo alergia na wodę jest reakcją nadwrażliwości skórnej.

1. Uczulenie na składnik wody – wiadomo, że woda z kranu zawiera wiele różnych pierwiastków, jonów, związków chemicznych. Niekoniecznie jesteśmy uczuleni na samą wodę, czyli popularne H2O (tlenek wodoru). W wodzie z kranu znajdują się bowiem takie jony jak chloru i fluoru, które mogą być przez organizm odebrane jako niebezpieczne i zaatakowane. Dochodzi wtedy do reakcji alergicznej, bąbli, pokrzywki, zaczerwienienia skóry w wyniku uwolnienia mediatorów reakcji alergicznej przez mastocyty i bazofile.

2. Uczulenie na samą wodę – jak odróżnić uczulenie na samą wodę od uczulenia na składnik wody? Wystarczy tylko polać skórę wodą z kranu oraz wodą destylowaną (bez żadnych innych substancji – tylko tlenek wodoru).

Jeśli do reakcji dojdzie w obu przypadkach – zaczerwienienie, pokrzywka, bąble – wtedy mamy do czynienia z alergią na samą wodę.” – pisze redaktor serwisu blognazdrowie.com.

Mechanizm oczywiście nie jest jeszcze do końca poznany. Leczenie jest bardzo trudne. Często stosuje się leki antyhistaminowe, które hamują uwalnianie histaminy – to ona jest odpowiedzialna za tworzenie się reakcji alergicznej w organizmie. Efekty nie są jednak zadowalające, dlatego trzeba po prostu ograniczyć kontakt z wodą – raczej się nie kąpać i nie brać prysznicu, ale obmywać. Uczulenie dotyczy również łez i potu, które zawierają wodę!

Dodaj komentarz