Jak dbać o suchą skórę u niemowlaka?
Niemowlak jest bardzo małą i delikatną istotką. Jego organy wewnętrzne, mimo iż działają tak samo jak u dorosłych, są bardziej narażone na urazy. Podobnie dzieje się ze skóra niemowlaka. Stanowi ona najważniejszy narząd zmysłu. Faktem jest, iż jest bardzo cienka i delikatna, przez co narażona na urazy, otarcia i odparzenia. Dziecko potrzebują, aż trzech lat, aby jego skóra osiągnęła dojrzałość. Do tego czasu rodzice powinni odpowiednio dbać i pielęgnować o ten narząd zmysłu.
Jakie są funkcje skóry?
Pierwszą najważniejszą funkcją skóry jest zabezpieczenie przed nadmierną utratą wody. Stanowi ona też funkcję ochronna organizmu. Dodatkową jest barierą dla bakterii, grzybów i mikroorganizmów. Wspomaga przemianę materii, poprzez wydalanie toksyn.
Nie bagatelizuj suchej skóry!
Niemowlaki bardzo często mają problemy z nadmierna suchością skóry. W pierwszym okresie, rodzice powinni dbać o jej pielęgnację i odpowiednio ja nawilżać. Natłuszczanie powinno być regularne i wpisane w codzienne zabiegi higieniczne. Brak odpowiedniego działania, może powodować pojawianie się otarć, odparzeń i zakażeń naskórka, a nawet skóry właściwej.
Jak pielęgnować suchą skórę dziecka?
Sucha skóra u niemowlaka powinna być systematycznie nawilżana, odpowiednio dobranym kremem. Najlepszym wyborem są kremy regenerujące i nawilżające. Dzięki nim, nie tylko naskórek będzie nawilżony, ale także głębsze warstwy skóry. Takowe kremy bardzo często opierają swój skład na kwasach tłuszczowych, które stabilizują nierozwinięte warstwy zrogowaciałego naskórka. Ponadto zapobiegają odwadnianiu organizmu. Kremy typu Weleda łatwo się wchłaniają i rozprowadzają. Każdo razowe „smarowanie” jest masażem dziecka, zaś kontakt fizyczny (przy tym działaniu) zacieśnia więzi niemowlaka z rodzicem. Nie używajmy jednak przesadnej ilości kremu, ponieważ nie wchłonięta część może powodować wysypkę.
Kolejną ważną kwestia w pielęgnacji suchej skóry u dziecka, jest kąpiel. Woda, w której myjemy „brzdąca” nie może być zbyt ciepła. Zamiast nawilżyć skórę, doprowadzimy takim działaniem do jej wysychania. Długie przetrzymywanie dziecka w wodzie, także, jest niewskazane. Stosowanie do kąpieli kosmetyków jest zbędne w przypadku tak małych dzieci, ale jeśli kosmetyki są używane to powinny być bardzo łagodne, ażeby nie obciążać bariery ochronnej skóry. Najlepiej wybierać olejki i żele, które dodatkowo odżywiają i regenerują. Nie stosujmy gąbek!. Szorowanie podrażnia delikatną skórkę dziecka. Podobna sytuacja jest w przypadku wycieranie. Nie trzyjmy, a jedynie zbierajmy wodę punktowo, nie stosując tarcia.
Kiedy udać się do lekarza?
W niektórych przypadkach niezbędna jest wizyta u lekarza. Jeśli na skórze niemowlaka pojawiają się stany zapalne, zaczerwienienia, krostki, miejsca sączące, zaś skóra wyraźnie się łuszczy, to niepokojący sygnał. Zwracajmy uwagę na miejsca schowane pod pieluszką, ponieważ to tu skóra jest najbardziej narażona na zmiany typu zapalenie skóry czy grzybica. Każde z tych objawów oznacza jedno „Zgłoś się z dzieckiem do pediatry”!