Kto powinien używać wkładek do butów?
Wiele osób na świecie nie specjalnie zastanawia się nad tym jakie buty dobrać, zwłaszcza jeżeli chodzi o komfort, a co dopiero jeżeli chodzi o dobranie odpowiednich wkładek do tych butów. Większości z nas po prostu nie chce myśleć się o takich rzeczach. O odpowiednim obuwiu zaczynamy zastanawiać się w momencie kiedy odczuwamy dolegliwości związane z nim, chociażby po przejściu kilkunastu kilometrów. Okazuje się wtedy, że nasze stopy są w bardzo ciężkim i obolałym stanie. Jednak kiedy dojdziemy do siebie to później zwyczajnie zapominamy o tym co się działo wcześniej. Jednak nie jest to dobrym rozwiązaniem problemu. Ponieważ w wyniku złego obuwia i złych wkładek możemy doprowadzić do deformacji naszej stopy.
Większość osób cierpi na problemy wynikające z zaniedbania swojej stopy. Problemy wynikają z niewydolności mięśni stabilizujących stopę, co prosto prowadzi do zapadnięcia się łuku podluźnego i płaskostopia czynnościowego. Wiele osób cierpi na niepełne płaskostopie, w wyniku chodzenia w zbyt płaskim obuwiu, pozbawionym odpowiednich wkładek, które nadałyby naszej stopie naturalnego kształtu. W wyniku zaburzeń spowodowanych nieprawidłowo dobranym obuwiem i wkładkami może to niekorzystnie odbić się na elementach łańcucha kinematycznego, czyli stawie skokowym, kolanie, biodrach i kręgosłupie.
Co zrobić, żeby uchronić swoje przed deformacją?
Dzięki podologi, która zajmuje się specjalistyczną diagnostyką związaną z zaburzeniami w obrębie stopy oraz projektowaniem i wykonywaniem wkładek do butów, które zapewnią naszej stopie optymalne i odpowiednie środowisko do rozwoju i korekcji wszelkich niedoskonałości. Dzięki odpowiednio dobranym butom i wkładkom ortopedycznym zmniejsza się przeciążenie stopy i hamuje się proces deformacji. Jednak, żeby ostatecznie wzmocnić mięśnie i wpłynąć w sposób bezpośredni na źródło problemu wymagana jest wizyta u fizjoterapeuty.
Jakie wkładki do butów kupić?
Wkładki do butów powinny zostać dobrane odpowiednio pod kątem schorzenia. Pierwszą rzeczą, która trzeba zrobić jest zdiagnozowanie problemu, najlepiej w gabinecie podologicznym, lub w sklepie rehabilitacyjnym. Dzięki specjalistycznej pomocy zostaniemy poinformowani o tym jak wygląda nasza wada. Jeżeli okaże się ona duża, konieczne będzie wykonanie wkładek ortopedycznych na miarę. Jednak w przypadku niewielkiej wady, wystarczający będzie zakup gotowych wkładek profilaktycznych, zwiększających komfort chodzenia, lecz nie poprawiających ustawienia stóp. U dzieci tego typu wkładki mogą skorygować wadę sto, zaś u dorosłych zmniejszą one obciążenie nóg, zlikwidują bóle kręgosłupa i skorygują wadę stóp w jedynie mniejszym stopniu. Trzeba również zdać sobie sprawę, że buty kupujemy w następnej kolejności. Podstawowym elementem, który wpływa na odpowiedni komfort chodzenia są właśnie wkładki, zaś buty powinny być dobierane do wkładek, tak żeby stopa mogła być idealnie ułożona.
Wyróżnić można następujące rodzaje wkładek do butów:
Wkładki chroniące przed stopą cukrzycową
Są to specjalne wkładki stworzone dla diabetyków. Są miękkie, wykonane z materiałów przepuszczających powietrze, a przy tym są wyścielone warstwą antybakteryjną. Dzięki specjalnemu kształtowi wkładek odciążają one wrażliwa miejsca na stopie, a dzięki odpowiednim rozmieszczeniu punktów nacisku stymulują one pracę mięśni podeszwowych, poprawiając ukrwienie stóp.
Wkładki na płaskostopie
Specjalistyczne wkładki stworzone dla osób cierpiących na płaskostopie. Są to wkładki profilaktyczne, które poprawiają komfort u osób z płaskostopiem podłużnym, poprzecznym i podłużno-poprzecznym. Osoby z płaskostopiem podłużnym powinny stosować wkładki z podniesieniem od wewnętrznej strony, z płaskostopiem poprzednim z podsieniem w przedniej środkowej części stopy, gdzie umieszcza się pelotę. Zaś dla osób z płaskostopiem podluźno-poprzecznym podniesienie jest z boku i w środku.
Wkładki robione indywidualnie
Tego typu wkładki ortopedyczne są dobierane pod indywidualne zapotrzebowania na profilaktykę wad stóp. Wykonywane są z różnych materiałów, w których rozmieszczenie punktów nacisku stopy jest dowolne i zależne od osoby, która zamawia tego typu wkładki. Tego typu wkładki trzeba wymieniać po 6-12 miesiącach, wraz z postępami w korygowaniu wad stóp.
Wkładki odciążające
Wkładki odciążające są wykonane z materiałów miękkich np. silikonu medycznego, które zapewniają wygodę podczas uprawiania sportów, a nawet przy zwykłym chodzeniu. Zadaniem tych wkładek jest odciążenie stóp w najbardziej narażonych na naciski miejscach. Stosuje się je przy stanach zapalnych rozcięgna podeszwowego i ostroga piętowych.
Wkładki ortopedyczne tzw. twarde
W porównaniu z wkładkami profilaktycznymi są znacznie sztywniejsze i wyższe, dzięki czemu lepiej korygują ustawienie całej stopy. Używane są najczęściej przez osoby z najczęściej spotykanymi wadami stóp np. płaskostopiem
Wkładki niepełne
Są to miękkie i wygodne wkładki profilaktyczne, które zapewniają w głównej mierze podparcie łuków stopy, nie korygując przy tym ich ustawienia. Zmniejszają ból towarzyszący ostrodze piętowej oraz mogą również odciążyć guz piętowy.