Zdrowe żywienie niemowlaka – od czego zacząć?

Każdy rodzic chce by jego dziecko zdrowo rosło i rozwijało się harmonijnie. Ogromne znaczenie dla zdrowia malucha ma odpowiednie odżywianie. Dlatego też warto wiedzieć w jaki sposób rozwijać dietę dziecka, wprowadzać nowe smaki i produkty, by przyniosło to maluchowi korzyści i wspomagało jego rozwój.

Już nie tylko mleko.
Wszyscy doskonale wiemy, że przez pierwsze miesiące życia dziecka mleko powinno być jedynym podawanym maluszkowi pokarmem. Jak długo? Zależy to od tego, czy maluch karmiony jest mlekiem naturalnym, czy też modyfikowanym. Jeśli dziecko karmione jest piersią pierwsze nowe produkty warto zacząć wprowadzać w szóstym miesiącu życia malucha. Jeśl zaś dziecko odżywiamy mlekiem modyfikowanym rozszerzenie diety może nastąpić już po czwartym miesiącu.

Pierwsze nowe posiłki bez problemów.
Układ pokarmowy niemowlęcia nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty. Z tego powodu warto zadbać o to, by pierwsze posiłki dla niemowlaka były dla niego bezpieczne. Dzięki temu unikniemy ryzyka alergii lub przykrych dolegliwości takich jak kolki, bóle brzucha, zaparcia, biegunki czy wysypka.

Podawanie pierwszych posiłków warto zacząć od warzyw. Oczywistym jest, że również owoce są bardzo potrzebne w diecie malucha. Jednakże jeśli zaczniemy od nich i ich słodkiego smaku maluch może mieć trudności z zaakceptowaniem mniej atrakcyjnego dla niego smaku.

Pierwsze posiłki dla niemowlaka powinny składać się z 1 lub 2 warzyw. Jeśli nie nastąpią żadne przykre dolegliwości po kilku dniach możemy wprowadzić kolejny składnik tak, by po około 2-3 tygodniach dojść do dodawania do posiłków chudego, gotowanego mięsa oraz jajek.

Alergia – czy trzeba jej się obawiać?
Każdy rodzic obawia się alergii u swojego malucha. Tym bardziej, że czynników, które mogą ją powodować jest naprawdę sporo. Są to min białka mleka krowiego, jaja, zboża, owoce cytrusowe, warzywa czy także dodatki do żywności. Jednakże, obawy jakie mamy nie powinny sprawiać, że rezygnujemy z rozszerzania diety malucha. Należy przede wszystkim być ostrożnym, wprowadzać uczulające produkty jeden po drugim i bacznie obserwować reakcje naszego dziecka. Dzięki temu wychwycimy szybko niepożądane objawy oraz będziemy wiedzieli, który konkretnie składnik uczula.

Podsumowując, rozszerzanie diety, podawanie pierwszych posiłków niemowlakowi może być wspólną radością odkrywania nowych smaków. Wystarczy tylko być czujnym i stosować klika prostych zasad.

Dodaj komentarz