Pieprzyki i znamiona kiedy mogą być groźne
Znalezienie skóry, która jest pozbawiona pieprzyków, brodawek czy znamion to jak szukanie igły w stogu siana. Każdy w zasadzie posiada coś tego typu na swoim ciele. Warto jednak zauważyć, że większość z nich nie powinna być w żaden sposób groźna dla zdrowia, lecz są takie, które mogą być w pewien sposób problematyczne. Tego typu pytanie jest naprawdę bardzo często zadawane przez wiele osób w głównej mierze w okresie wiosennym. Słońce powoli zaczyna wychodzić i większość osób z dużą chęcią chciałoby wystawić swoje twarze, dekolty oraz inne części ciała na jego działanie. Co w takiej sytuacji jednak powinno się zrobić z pieprzykami?
Przede wszystkim trzeba zacząć od najcięższego tematu związanego ze zmianami skórnymi, czyli z czerniakiem Trzeba sobie jasno powiedzieć, że w zasadzie nie wszystko co posiadacie na skórze jest w stanie się w niego zamienić i to nawet jakby mocno tego chciało.
Nie wolno zapominać o tym, że istnieje naprawdę mnóstw problemów skórno-onkologicznych, które nie powinny zostać zbagatelizowane. Na pierwszy plan wysuwa się rak podstawnokomórkowy, a to z tego względu, ponieważ występuje on najczęściej spośród wielu rodzajów raka skóry.
W zasadzie należy on do najmniej groźnych raków i jest najprościej go wyleczyć. Posiada on również pewną charakterystyczną cechę, którą jest złośliwość miejscowa. Jest to jednoznaczne z tym, że nie nie jest on w stanie wywołać dalekich przerzutów, ale jest w stanie się powiększać zarówno w poziomie skóry oraz w jej głębi poprzez naciekanie kolejnych napotkanych warstw. Im bardziej rozległy się stanie tym większy problem będzie z pozbyciem się go, a to z tego względu, że trzeba będzie wtedy wyciąć o wiele większy zakres.
Podstawową metodą leczenia tego typu raka jest zdecydowania się na pozbycie się go w sposób chirurgiczny. Tylko doszczętne wycięcie jest w stanie dać tutaj naprawdę zadowalające efekty i nie ma innego rodzaju terapii, która byłaby w stanie sobie z nim poradzić. Jeśli zaś chodzi o skórę, która znajduje się na kończynach dolnych czy też tułowia to problemem już nie jest, aż taki duży, ponieważ nawet jeżeli rak osiągnie większe rozmiary to wycięcie go i pozostawienie blizny w zasadzie nie będzie się wiązało ze zbyt wielkimi problemami natury estetycznej. O wiele gorzej ma się sytuacja, gdy rak zaczyna dotyczyć twarzy i przez bardzo długi okres się go lekceważy. W takiej sytuacji bardzo często trzeba decydować się na wycięcie oraz korektę plastyczną z przeszczepem, bądź też przesunięciem płatów skórnych.
W jaki sposób go rozpoznać?
Każda zmiana, która charakteryzuje się owrzodzeniem, które tworzy pewnego rodzaju podkrwawiający strup, który dodatkowo ma grubsze obramowanie i nie można ją wyleczyć przez kilka miesięcy, powinna zostać zgłoszona do lekarza, który ma obowiązek się tym zająć. Jeśli zmiana nie będzie goiła się przez okres czterech miesięcy mimo stosowania maści, nawet tych, które przepisuje dermatolog to powinno się w takiej sytuacji zweryfikować histopatologiczne, czyli dokonać pobrania materiału ze zmiany i zbadania jej pod mikroskopem. Spora część lekarzy ma to do siebie, że decydują się pobrać wycinek, zbadań i jeśli wynik będzie potwierdzał raka podstawnokomórkowego będą zalecać, aby doszczętnie go wyciąć.
Według wielu osób jeśli zmiana nie należy do zbyt dużych i nie spowoduje się tym samym defektu kosmetycznego to o wiele lepszym wyjściem może się okazać usunięcie całościowej zmiany. Jeśli nawet okaże się, że zostanie wykryty rak to samo leczenie zostanie i tak w tym momencie zakończone. Bywa też tak, że niektórzy decydują się na zastosowanie wypalania, bądź też wymrażania tego typu zmian, ale jednak trzeba pamiętać, że nie jest się w stanie podjąć wtedy weryfikacji dotyczącej tego czy dane zjawisko zostało usunięte w stu procentach, a nawet jeśli jest to postępowaniem początkowym to i tak nie można poddać badaniom tkanki pod mikroskopem.
Trzeba też pamiętać o tym, że również znamiona barwnikowe nie powinny być lekceważone. To właśnie to są najczęstsze zmiany, które są w stanie wywołać czerniaka. Czerniak aby się rozwinął potrzebuje do tego komórek barwnikowych, czyli z pewnego rodzaju uproszczeniem można założyć, że będzie się on rozwijał głównie z pieprzyków, które są zmianami zabawionymi najczęściej na kolor czerwony. Oczywiście mogą istnieć od tego pewnego rodzaju odstępstwa, przykładowo to, że czerniak może rozwijać się również pod skórą, jednak sam temat czerniaka jest zbyt złożony, aby omówić go w krótkim tekście.
Ponadto jest tutaj pewnego rodzaju problem, gdyż lekarz nie może pobrać tutaj wycinków. W przypadku kiedy lekarz będzie podejrzewał, że jest to zmiana skórna, która może być groźna dla pacjenta to wtedy jest w stanie ją usunąć, a w innym przypadku nie ma takiej możliwości, w innej sytuacji nie będzie takiej możliwości.