Jak przytyć? 5 porad dla chudzielców

Zdecydowanie większym problemem jest nadwaga niż niedowaga, ale wiele osób boryka się z problemem braku możliwości zbudowania masy. Przy dużym wzroście może się to wiązać z nieestetycznym wyglądem. U wielu młodych osób problem niedowagi może mieć również przełożenie na problemy zdrowotne. Dla wielu osób o szybkiej przemianie materii, zwłaszcza w młodym wieku, przybranie na wadze jest bardzo trudne. Nie jest pomocny brak odpowiedniej ilości specjalistycznych artykułów czy diet, które pozwalają na nabycie masy ciała. O ile diet odchudzających opisanych jest setki, o tyle diet pozwalających na przybranie na wadze jest niewiele.

1. Pierwszym sposobem na zwiększenie wagi ciała i zdecydowanie najprostszym jest zwiększenie ilości spożywanego jedzenia.

Rada może wydać się banalna, ale organizm ludzki posiada indywidualne wymagania energetyczne. Brak zapewnienia odpowiedniej ilości składników energetycznych w ciągu dnia sprawi, że nie uzyska się możliwości przytycia. Dieta dla osoby chcącej przybrać na wadze musi obejmować nadwyżkę kaloryczną. Osoby, które nie są zainteresowane treningiem siłowym powinny przede wszystkim postawić na smaczne oraz maksymalnie kaloryczne posiłki. Smaczny posiłek można z przyjemnością spożywać nawet w większych ilościach. Dodatkowo takich posiłków można zjeść więcej, co pozwoli na przekroczenie dziennego zapotrzebowania na energię. Te składniki, które nie zostaną przez organizm spożytkowane będą zmagazynowane i stanowić będą nową masę organizmu.

2. Jedzenie nieprzemyślanych posiłków nawet w dużych ilościach nie przyniesie większych efektów w zakresie wzrostu wagi.

Ważne jest, by odpowiednio zbilansować dietę, która nie będzie opierała się jedynie na pizzy, ale będzie zawierała ryby, mięsa, nabiał. Liczy się różnorodność, gdyż tylko w ten sposób można jeść smacznie i zdrowo. Nie bez znaczenia jest również, by przybieranie na wadze nie przekształciło się w uzyskanie fałd tłuszczu i nieestetycznej sylwetki.

3. Podstawą diety kalorycznej powinny być w większości węglowodany.

Najlepiej, by zapewniały one około połowy dziennego zapotrzebowania na energię. Węglowodany można znaleźć w owocach, ryżu, kaszach czy ziemniakach. Tłuszcz może stanowić nie więcej, niż jedną trzecią zapotrzebowania na energię. Najlepiej spożywać ryby morskie, jaja, olej rzepakowy, oliwę z oliwek, masło, jak też mięso. W diecie winny się znaleźć zarówno tłuszcze pochodzenia zwierzęcego jak też roślinnego.

4. Suplementacja nie jest najgorszym rozwiązaniem, gdy nie można przełamać się do spożywania większych posiłków.

Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie wówczas na odżywki oparte na białkach oraz węglowodanach. W ten sposób można rozsądnie wzbogaci dietę. Suplementy mogą być, jednak dodatkiem do dobrze skonstruowanej, różnorodnej diety.

5. Niezwykle ważny jest w nabieraniu wagi ruch oraz sen.

Prawidłowa ilość snu, czyli minimum 7 godzin dziennie pozwala na uzyskanie lepszej przemiany materii. Dodatkowo aktywność fizyczna pozwala na nabranie masy mięśniowej, która również zwiększa wagę ciała. Warto postawić na ćwiczenia aerobowe, które pozwalają zapobiec nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej oraz ćwiczenia odpowiedzialne za rozwój mięśni.

Dodaj komentarz