Jak przytyć?
Cierpisz na niedowagę i nie wiesz jak sobie poradzić ze swoim problemem? Chciałabyś przytyć, a jednak mimo starań nie jesteś w stanie tego zrobić? Większość ludzi zapewne może sobie pomyśleć, że coś sobie wymyśliłaś, albo że postradałaś zmysły. Niestety we współczesnym świecie mało kto zauważa, że również niedowaga jest dużym problemem i ludzie skupiają się tylko i wyłącznie na nadwadze. Prawda jest taka, że bycie bardzo chudym, a w niektórych przypadkach wręcz anorektycznie chudym, naprawdę jest szkodliwe dla zdrowia i źle wpływa na samopoczucie. Jadłowstręt, albo uczucie nasycenia po jedzeniu powoduje złudne wrażenie jakoby wszystko było jak najbardziej w porządku i że tak naprawdę dana osoba odżywia się prawidłowo, ponieważ w wielu przypadkach wręcz je ponad swoje siły. Okazuje się jednak, że tego typu osoby nie posiadają możliwości, aby przytyć. Jeśli jesteś osobą, której dokucza niedowaga to powinieneś przeczytać ten artykuł i dowiedzieć się czym się kierować, aby pozbyć się tego problemu raz na zawsze.
Kto powinien walczyć z niedowagą?
Duża liczba osób, która cierpi na niedowagę myśli o tym w jaki sposób najlepiej przytyć. Warto zauważyć, że wyjście z tej sytuacji będzie niewątpliwie wiązać się z wprowadzeniem do swojej diety bardzo wielu istotnych zmian. Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że wszystko powinno zostać wprowadzone w sposób jak najbardziej rozsądny. Nadwaga oraz niedowaga są naprawdę bardzo poważnymi problemami, które mogą wiązać się z wieloma innymi zjawiskami chorobowymi. Niedowaga nie musi mieć jednego powodu, a może wynikać naprawdę z wielu różnych rzeczy. Powodów związanych z niedowagą jest naprawdę sporo i można chociażby wymienić biegunkę, która wynika z zapalenia jelit, różnego rodzaju alergie, depresje, zaburzenia hormonalne, a nawet choroby nowotworowe. Sama niedowaga może nieść za sobą naprawdę wiele fatalnych skutków jak chociażby zaburzenia psychiczne, awitaminoza, jadłowstręt czy też niewystarczająca ilość składników odżywczych.
W jaki sposób powinna wyglądać dieta wysokokaloryczna?
Aby przytyć trzeba zmienić swoje nawyki żywieniowe. W zasadzie nie ma innego sposobu niżeli jedzenie większej ilości produktów. Nie można utyć jeżeli nie będzie się więcej jadło. Przede wszystkim sam proces tycia może wydawać się dla wielu osób z początku czymś męczącym, jednak aby dobrze się do tego zabrać to powinniście pamiętać o tym, że zwiększenie masy ciała będzie zależało od Waszego podejścia. Jeżeli naprawdę się postaracie to istnieje spora możliwość, że w ciągu zaledwie kilku tygodni Wasza sytuacja ulegnie diametralnej zmianie. Podstawową kwestią, o której musisz pamiętać jest to, że aby przytyć będziesz musiała zorganizować swoją dietę. Od dzisiaj nie może to być jedzenie o byle jakich porach, tylko gdy jest się głodnym. Jeść musisz zacząć w sposób systematyczny, ponieważ pozwoli Ci to rozruszać Twój organizm, dzięki czemu będziesz częściej głodna. Twój żołądek będzie stawał się nienasycony. Najlepiej jeżeli od razu po tym jak wstaniesz zjesz jakiś posiłek i będzie jeść posiłki regularnie, co 3 godziny.
Drugim sposobem, nieco bardziej skomplikowanym będzie liczenie kalorii oraz zapotrzebowania kalorycznego organizmu i dokładanie po 500 kcal do każdego dnia. Przykładowo jeśli Wasze zapotrzebowanie kaloryczne będzie wynosiło 2000 kcal to będziecie musiały spożywać np. 2500 kcal, aby przytyć. Starajcie się nie dodawać więcej niżeli 500 kcal, ponieważ wtedy mogą się pojawić problemy. Na samym początku nie musicie również dodawać 500 kcal, ale potraktujcie to jako punkt docelowy. W takiej sytuacji, gdy już obliczycie swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne to będziecie musiały ułożyć do tego odpowiednią dietę.
Jakie produkty pomogą Wam przytyć?
Podczas tycia dobrym pomysłem będzie odejście od zasad wynikających z indeksu glikemicznego i jedzenie tych produktów, które mają niski indeks glikemiczny jak chociażby ryż biały, makaron pszenny czy bułki i chleb pszenny. Powód jest prosty, ponieważ po takich produktach następować będą gwałtowne wyrzuty insuliny, a uczucie nasycenia będzie krótkotrwałe. Jeśli zaś chodzi o produkty białkowe to najlepszymi produktami będzie zdecydowanie się na jaja, drób, wołowinę, wieprzowinę, twaróg oraz wiele innych produktów na bazie nabiału. Możecie też korzystać z białka roślinnego, jednak nie jest ono zbyt zalecane, a to z tego powodu, że jest gorzej przyswajalne niż białko pochodzenia zwierzęcego. Kolejną istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę w przypadku diety wysokokalorycznej są tłuszcze. Najlepszym wyborem będzie decydowanie się na tłuszcze omega-3 oraz omega-6, jednak trzeba pamiętać o tym, aby stosunek tych pierwszych był większy do tych drugi, a nie na odwrót. Nie trzeba też unikać innych tłuszczy, ponieważ w odpowiednich dawkach nie będą one szkodliwe.