5 sposobów zmatowienia tłustej cery

Tłusta cera to zmora osób w dojrzewającym wieku, ale również tych starszych. Cechuje się nieestetycznym błyszczeniem, świeceniem i skłonnością do powstawania nieczystości. Na szczęście dzięki prawidłowej pielęgnacji domowej można wyeliminować cechy charakterystyczne dla tego typu skóry. W artykule podpowiadamy, jak rozpoznać cerę tłustą oraz przedstawiamy kosmetyki i sposoby, które pomogą pozbyć się wszelkich niewygodnych zmian skórnych!

Najważniejsze informacje o cerze tłustej
Tłusta cera najczęściej pojawia się u młodych dziewczyn i chłopców, głównie w okresie dojrzewania. Wynika to z tzw. burzy hormonów, które nie potrafią wyregulować swoich procesów i funkcjonują w sposób zachwiany. Szczególnie dotyczy to pracy gruczołów łojowych, które zaczynają produkować znaczną ilość sebum. Substancja ta jest odpowiedzialna za nawilżenie skóry i jest niezbędna. Niestety, gdy jej ilość przekracza normę, a tak właśnie dzieje się podczas dojrzewania, cera staje się tłusta. Po tym okresie praca hormonów zazwyczaj reguluje się, a wydzielanie łoju mieści się w normie. Czasami zdarza się jednak, że osoby dojrzałe także posiadają tłustą skórę na twarzy. W pierwszym przypadku należy czekać, aż sytuacja się unormuje, jednocześnie pielęgnując cerę. W drugim, z kolei, cały czas trzeba minimalizować objawy związane z tłustością skóry.

Objawy i cechy tłustej skóry twarzy

 • świecenie się i błyszczenie,
 • żółto-szary (ziemisty) koloryt,
 • skłonność do pojawiania się niedoskonałości (zaskórników, wągrów),
 • widocznie rozszerzone pory,
 • skóra jest gruba i cechuje się słabym ukrwieniem,
 • w porównaniu do innych rodzajów i typów skóry dłużej utrzymuje elastyczność, a także później się starzeje,
 • strefa T (czoło, nos, broda) przetłuszcza się najbardziej.

Pielęgnacja tłustej cery, czyli jak ją zmatowić
Pielęgnacja skóry tłustej polega na eliminacji cech, które czynią ją nieestetyczną. Troska ta dotyczy zastosowania produktów dedykowanych szczególnie do tego typu skóry. Takie produkty oferuje znana marka, w której ofercie znajdują się także kosmetyki do cery tłustej, Garnier z linii Czysta Skóra.

 1. Głębokie oczyszczanie. Można je wykonać zarówno peelingiem, jak i żelem głęboko oczyszczającym. Oczyszczanie usunie z powierzchni skóry zanieczyszczenia i przygotuje ją do dalszych zabiegów. Ważne, aby te produkty w swoim składzie nie miały alkoholu, który tylko pozornie matuje i delikatnie wysusza skórę. W rzeczywistości stymuluje hormony do produkcji sebum, a cera staje się jeszcze bardziej tłusta.
 2. Demakijaż. Nieco różni się od oczyszczania, ponieważ dotyczy tylko eliminacji make-upu. Najlepiej, by został wykonany płynem micelarnym, który nie wymaga zastosowania wody. Ta z kranu jest twarda i – podobnie jak alkohol – wysusza cerę. Co zatem z peelingiem, który nie obędzie się bez zastosowania wody? Nie popadajmy w paranoję! Wykonany 2-3 razy w tygodniu peeling nie wpłynie na znaczne pogorszenie stanu skóry.
 3. Krem do twarzy, czyli nawilżanie. Osoby z tłustą cerą bardzo często rezygnują z zastosowania kremu nawilżającego w przekonaniu, że produkt ten nasili efekt świecenia i błyszczenia się cery. Nic bardziej mylnego – nawilżanie jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który wpływa na ogólną regenerację każdego rodzaju skóry. Marka Garnier posiada specjalny krem oczyszczający z absorbującym węglem, który nawilża, matuje i zapobiega powstawaniu nowych zanieczyszczeń.
 4. Makijaż cery tłustej powinien być ostrożny, co nie oznacza, że należy go całkowicie wyeliminować. Wystarczy, że obciążające podkłady, pudry w kamieniu i fluidy zastąpisz delikatnym kremem BB, który działa kompleksowo – nawilża, matuje, wyrównuje koloryt, wzmacnia barierę ochronną.
 5. Bibułki matujące. To doskonały produkt, który pomoże udoskonalić wygląd cery w ciągu dnia. Bibułki pochłaniają nadmiar widocznego na twarzy sebum. Sprawdzają się do natychmiastowego zmatowienia cery, zwłaszcza w strefie T. Wystarczy delikatnie przyłożyć (przycisnąć) je do obszaru, z jakiego chcemy usunąć tłustawą powłokę. Materiał, z jakiego wykonana jest bibułka, szybko ją pochłania, pozostawiając cerę odświeżoną i matową.

Dodaj komentarz