Dania z kleikiem ryżowym

Obok gotowych kaszek dla niemowląt w sklepach leży dziś często pakowany kleik ryżowy. Wygląda niepozornie, natomiast zachęca stosunkowo niską ceną. Jakie ma zalety dietetyczne i czemu warto dawać go maluchowi?

Nieco na temat ryżu
W krajach azjatyckich ryż i kleik ryżowy są absolutną podstawą żywienia dzieci. U nas natomiast dopiero zyskują popularność – a z pewnością nie każdy z nas jadał taki kleik za młodu. Jest kilka poważnych argumentów za podawaniem go dziecku – przede wszystkim w przeciwieństwie do produktów na bazie pszenicy czy innych zbóż ryż nie zawiera glutenu, a więc mogą go spożywać także dzieci z podejrzeniem celiakii czy nietolerancją glutenu. Rozdrobniony ryż jest też lekkostrawny, więc można go podawać dziecku już do czwartego miesiąca życia (a w niewielkich ilościach nawet wcześniej). Kleik jest też w porównaniu z innymi zbożami niskokaloryczny – a zatem nadaje się idealnie do żywienia tych dzieci, które piją za dużo mleka lub za bardzo przybierają na wadze.

kleik_ryzowy_160g Kleik czy kaszka?
Zarówno kaszka zbożowa jak i kleik ryżowy są dobrym pokarmem dla malucha, o ile tylko nie ma on problemu z nietolerancją konkretnych produktów. Kupując kaszkę dostajemy ją zwykle wraz z różnymi dodatkami smakowymi, które dziecko nie zawsze lubi i nie zawsze ich potrzebuje, oraz z dość dużą dawką cukru. Kleik jest natomiast „suchy” – bez dodatków. Jeśli więc mamy czas gotować dziecku, możemy na jego bazie przyrządzić dania według własnego pomysłu, na przykład wyłącznie z dodatkiem naturalnie słodkich owoców. W przypadku dziecka półrocznego lub starszego wskazane jest jednak stosowanie kaszel i kleików zamiennie – warto też wiedzieć, że oba te produkty znakomicie sycą dziecko na całą noc, jeśli zmieszamy je z mlekiem i podamy przed pójściem do łóżeczka.

Domowy kleik
Czy można zrobić go samemu, w domu? Jak najbardziej, choć nie zawsze warto. Sklepowy kleik ryzowy jest mniej więcej o połowę tańszy niż kaszka, a do tego można go kupić niemal wszędzie. Producenci zapewniają, że produkt taki składa się wyłącznie z wyselekcjonowanych aren ryżu. Jeśli jednak lubisz mieć pełną kontrole nad tym, co je Twoje dziecko, możesz również kupić zwykły ryż. Sypiemy go do połowy szklanki i zalewamy wodą na noc. Na drugi dzień silnie napęcznieje – wówczas wstawiamy do gotowania na około trzy godziny, aż będzie miękki, po czym po przestudzeniu blendujemy i przecieramy przez sito. Gotowy kleik ryżowy wlewamy do słoiczka, przechowujemy w lodowce do kilku dni.

Gdy maluch nie chce jeść
Zdarza się, że dziecko buntuje się po podaniu kleiku. Wówczas jedynym wyjściem jest dodanie do niego jego ulubionych dań lub dodatków. Polecam zmieszanie go z serkiem typu Danio, jogurtem czekoladowym lub owocowym, albo owocami, za którymi maluch przepada najbardziej – jabłkami, malinami, czy bananami. Taki deserek można też delikatnie posłodzić.

Dodaj komentarz